Jak se řídí muzeum: Co ve vitrínách nevidíte

Jak se řídí muzeum: Co ve vitrínách nevidíte
Sdílej
 
Národní muzeum v Praze pohánějí a chrání nejmodernější technologie. Exponáty s často nevyčíslitelnou hodnotou si to zaslouží. Co ve vitrínách nevidíte?

Historická budova Národního muzea na Václavském náměstí v Praze nás nepřestává překvapovat. Když jsme připravovali reportáž o expozici Okna do pravěku, kterou jste si mohli přečíst v ABC 2/2022 (nebo ji najdete níže), řeč přišla i na mnohé moderní technologie. Ty jsou pro muzeum, které chce být atraktivní pro návštěvníky z Česka i ze zahraničí, naprosto nepostradatelné. Ábíčko se proto vrátilo na místo činu a navštívilo zázemí muzea, do kterého oko běžného zájemce nemá šanci nahlédnout.

Muzeum snů: Okna do pravěku se otevřela v Národním

Muzeum snů: Okna do pravěku se otevřela v Národním

Centrální režie Národního muzea

Průvodcem se nám stal ředitel Odboru digitalizace a informačních systémů Martin Souček. Vysvětlil nám, že v historické budově je 250 audiovizuálních zastávek, tzv. digital signage. Mají různou podobu, nejčastěji jde o dotykové televize, některé místnosti ozvláštňují i velkoformátové projekce. Všechny se na dálku řídí z AV režie. Odtud je vysílán signál do obrazovek skrze zařízení od společnosti Crestron.

V režii se vybere obsah, ten se následně v datacentru zakóduje, po síťovém kabelu putuje na určené místo v budově muzea, tam se rozkóduje a zobrazí. Kvůli tomu je v nejstarším objektu Národního muzea položeno celkem 1 300 kilometrů kabelů! Vyplatí se to ale víc, než kdyby u každé televize byl počítač, který by se mohl rozbít a veškeré aktualizace přehrávaných videí by se musely dělat ručně na 250 zastaveních.

Nejen v Praze

Přestože nejznámější budovou Národního muzea je ta na Václavském náměstí, celkem muzeum provozuje 16 objektů přístupných veřejnosti a další zhruba desítku depozitářů a uzavřených pracovišť.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud