Prosvícený kamion: Na výjezdu celníků

Prosvícený kamion: Na výjezdu celníků
Sdílej
 
Prožili jsme jeden den společného výjezdu několika specializovaných jednotek Celní správy ČR. Na výjezdu s nimi jsme viděli i prosvícený kamion.

Horký letní den, čerpací stanice na dálnici D8 nedaleko Lovosic ve směru na Drážďany. Rozlehlé asfaltové parkoviště z velké části zabírají mobilní stanoviště celní správy. Jako hračky obřího dítěte tady stojí rozmístěné v jednotlivých sektorech zajímavé dodávky a kamiony a mezi nimi se hemží uniformovaní celníci.

Přijíždíme sem na desátou hodinu, kdy už jsou práce v plném proudu. Předmětem našeho zájmu je hlavně mobilní velkokapacitní rentgen, středně velký kamion, který dokáže během pár minut proskenovat malý náklaďák i kamion s návěsem. Kousek od něj stojí menší mobilní rentgenový skener zabudovaný v dodávce a určený ke kontrole zavazadel. Další nákladní vůz představuje mobilní laboratoř pro kontrolu chemických látek a minerálních olejů. A na posledním stanovišti jsou dvě menší dodávky s kotci pro psy.

Video se připravuje ...

Nový vůz pražských celníků k odhalování drog. • Zdroj: Celní správa

Pašerácká trasa

Společná kontrolní stanoviště celní správy nejsou nijak výjimečné a dávají velký smysl, protože jednotlivé kontrolní body se svou odborností vzájemně doplňují. Působí po celém území České republiky, nejen na dálničních trasách, ale také na ostatních pozemních komunikacích, kde lze předpokládat pohyb pašeráků nejrůznějšího zboží.

K takovým trasám patří tzv. balkánská cesta, která přes naše území vede z jihu či jihovýchodu na severozápad – z Turecka přes Srbsko do Německa. Pašují se na ní cigarety, drogy, pohonné hmoty či aditiva. V menší míře se pak mohou pašovat zbraně či dokonce lidé – běženci z Afriky či Blízkého východu. Společná kontrolní akce Celní správy ČR může probíhat na jednom místě několik dní a spolupracují desítky celníků, mnohdy i zahraničních jako i v tomto případě, kdy se akce zúčastnili celníci z Německa.

Snímek z dronu ukazuje mobilní velkokapacitní rentgen při skenování dodávky •  Pavel Dobrovský, Celní správa

Tipování na trase

Celní správa v rámci svých kompetencí nezastavuje všechna projíždějící auta. Tipuje si jenom ta podezřelá už desítky kilometrů před kontrolním stanovištěm. Celníci v civilních vozech projíždějí trasu a tipují vozidla vhodná ke kontrole. Tip předají kolegům ve služebních vozech s majáky, kteří vozidlo navedou na kontrolní stanoviště. Zde je podrobeno kontrole podle charakteru vozu, nákladu a cestujících.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud