Pravěkým ptákům z čeledi Phorusrhacidae se v angličtině výstižně říká „terror birds“ – hezky česky hrůzoptáci. Létat neuměli, ale na výšku měřili až 3,5 metru, vážili až pár stovek kilogramů a oháněli se dlouhým zahnutým zobákem.
V Jižní Americe patřili k vrcholovým predátorům, navíc s velmi dlouhou dobou existence – první forusracidi se objevili před asi 53 miliony let, poslední zřejmě žili před méně než jedním milionem let. Rod Titanis obýval i jižní části Severní Ameriky a je tak jeden z mála živočichů, který přešli Panamskou šíji směrem na sever.
Hrůzoptáci nejen v Americe
Amerika ale pravděpodobně nebyla jedinou domovinou hrůzoptáků. Na počátku roku 2024 paleontologové popsali nález dvou drápů z ostrova Seymour Island, který leží v nejsevernějším výběžku Antarktického poloostrova a je znám jako bohaté fosilní naleziště.
8 cm dlouhé drápy jsou staré asi 50 milionů let. Podle vědců patří přibližně dvoumetrovému hrůzoptákovi, pravděpodobně blízkému příbuznému jihoamerického druhu Phorusrhacos longissimus. Ten vážil něco mezi 117 a 134 kg, což naznačuje, že přibližně metrákový mohl být i antarktický forusracid.
Dlouho hledaný predátor
Antarktida byla před 50 miliony let daleko méně nehostinná než dnes. Klima bylo mírnější, podobné tomu, jaké panuje v dnešní Chile nebo na Novém Zélandu. Podle fosilních nálezů se zdá, že zdejšímu ekosystému dominovali malí vačnatci a menší až středně velcí kopytníci. Byli býložraví, vačnatci i hmyzožraví.
Predátoři na fosilním záznamu až dosud úplně chyběli. Pro vědce to byla tak trochu záhada – věděli, že až do doby před 65 miliony lety v Antarktidě žili draví dinosauři, kteří plnili roli vrcholových predátorů. Ale už nevěděli, kdo je nahradil poté, co všichni neptačí dinosauři vyhynuli při hromadném vymírání na konci křídy.
Opeření následníci dinosaurů
Ve světle objevu z ostrova Seymour Island se nyní zdá, že následníky dravých dinosaurů v Antarktidě nebyl nikdo jiný než jejich velmi vzdálení potomci forusracidi (ptáci se vyvinuli z teropodních dinosaurů během období jury). Během několika milionů let po zániku dinosaurů se vyvinuli do velkých forem a zaujali jejich místo jako vládci a vrcholoví predátoři antarktických ekosystémů.
Nejkompletnější hrůzopták:
Llallawavis scagliai
V roce 2015 vědci popsali 3,5 milionu let starý druh Llallawavis scagliai z Argentiny. Co do velikosti byl tento hrůzopták spíše podprůměrný a měřil „jen“ 1,2 metru. V jeho fosilii se ale zachovalo víc než 90 % kostry (na obr.).
Llallawavis je tak vůbec nejkompletnější hrůzopták, jakého kdy vědci mohli zkoumat. Z anatomie ucha vyplývá, že slyšel nižší frekvence než dnešní ptáci. Pravděpodobně to tedy nebyl žádný ptáček zpěváček – zřejmě vydával jen nízké tóny, které mu sloužily při lovu nebo vnitrodruhové komunikaci.
ABC speciál: Pravěká zvířata
Hrůzoptáci, mamuti, šavlozubé šelmy, megalodon...
Nejnovější speciál našeho časopisu ABC se jmenuje Pravěká zvířata. Na více jak 150 stránkách se dozvíte vše o tvorech, kteří žili v průběhu třetihor a čtvrtohor. Vedle hrůzoptáků se vydáte za obřími lenochody, mamuty a mastodonty, šavlozubými šelmami, čtyřnohými velrybami, největším žralokem megalodonem, gigantickými lidoopy či skutečnými zlovlky.
Speciál ábíčka Pravěká zvířata je k zakoupení na novinových stáncích anebo na adrese ikiosek.cz/abc.