Malí pomocníci: Co dovedou nanoroboti

Malí pomocníci: Co dovedou nanoroboti
Sdílej
 
Mohou vám zachránit život nebo pomoci odvrátit ekologickou katastrofu. Řeč je o miniaturních robotech, které zkoumají vědci z  pražské VŠCHT.

 

O nanotechnologiích slyšel každý fanda sci-fi. Možná dokonce víte, že už dávno nepatří jen do vzdálené budoucnosti, ale že se začínají objevovat i v běžném životě. Věděli jste ale, že nanoroboty vyvíjejí i na Vysoké škole chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze?

Mechanické bakterie

Nová pražská nanolaboratoř nese jméno Pokročilí funkční nanoroboti. Jejím nejvýraznějším členem je přední světový chemik Martin Pumera, který před návratem do Prahy stihl bádat v oboru nanotechnologií v Japonsku, USA či Singapuru. V Čechách s týmem vědců vyvíjí miniaturní roboty, kteří se dovedou chovat jako bakterie. To znamená, že k pohybu nepotřebují motorek. Namísto něj využijí chemickou energii z prostředí, v němž se pohybují.

Skenovací sonda: I takové přístroje můžete najít v laboratoři •  Profimedia.cz

Nanoroboti a robolékaři

Kde mohou tyto "robotické bakterie" člověku pomoci? Jednou z možností je medicína. Zvlášť při léčbě závažných onemocnění, jako je rakovina, je nesmírně důležité, aby lék působil pouze jen tam, kde má. Jinak se může stát, že namísto likvidace nebezpečných rakovinných buněk vám bude ničit ty zdravé. Vědci proto chtějí vyvinout roboty, kteří lék donesou přesně na postižené místo.

Dovážka na místo

Pro použití nanorobotů v medicíně je důležité nejen to, aby nám v těle neškodili, ale také aby mohli tělo snadno opustit. Prvním orgánem, kde by mohli nanoroboti léčit, by proto mohl být zažívací trakt. Představte si, že spolknete pilulku obsahující hejno miniaturních robotů s léčivem na zádech. Roboti začnou putovat vašimi vnitřnostmi. Ve chvíli, kdy narazí na nějaké škodlivé buňky, třeba ty rakovinné, shodí ze zad lék a putují dál ven z těla.

Pilulka s kamerou: Zamíří do střev?

Pilulka s kamerou: Zamíří do střev?

Jedlíci ropy

Hejno robotů, které spolu dovede komunikovat a chová se jako živé mikroorganismy, však může pomoci nejen člověku jako jednotlivci. Martin Pumera hovoří například o ropné havárii na moři. Představte si, že po hladině pluje obrovská toxická skvrna, která ubližuje všem vodním živočichům. Dnes musíme ropu z vody pracně, zdlouhavě a nepříliš efektivně odstraňovat. Pokud bychom měli k dispozici inteligentní nanoroboty, můžeme jim přikázat, aby se vydali ke zdroji kontaminace. Pokud je vybavíme schopností zpracovat nebo čistit uniklou ropu, dovedou zabránit ekologické katastrofě mnohem rychleji a přesněji než my.

Varovné signály

Stejně tak můžeme nanoroboty využívat i jako varování před znečištěním. V případě, že se budou třeba pohybovat ve vodě, v níž nebezpečně stoupne hladina určité škodlivé látky, změní barvu nebo třeba začnou svítit. Tím upozorní na problém. Pak se třeba další tým nanorobotů může vydat jej okamžitě řešit. Svět nanorobotů se blíží. A čím bude jejich podoba reálnější, tím více použití budou tihle mrňouskové mít. Stoprocentně proto můžete počítat s tím, že další novinky, objevy a zázraky ze světa nanotechnologií nás ještě čekají.


Nobelova cena za nanoautíčka

Nanoroboti jsou naši malí pomocníci •  iStock

To, že je nanotechnologie v kurzu, dokazuje i loňská Nobelova cena za chemii. Získala ji trojice evropských vědců Jean Pierre Sauvage, sir Fraser Stoddart a Bernard Feringa za výzkum v oblasti molekulárních strojů. Jde vlastně o autíčka o rozměrech nanočástic, která pohání elektrické impulzy a vědci je mohou řídit na dálku. Dokonce už několik let pořádají závody molekulárních autíček. I jejich ocenění je důkaz, že o nanotechnologiích budeme slýchat čím dál víc!

Festival vědy 2017

Pokud se chcete dozvědět více o výzkumu nanorobotů nebo o dalších novinkách ze světa vědy a technologií, vydejte se hned po konci prázdnin na pražský Festival vědy. Můžete se těšit na pokusy, hry a experimenty. A kdo ví? Třeba se tu zamilujete do nějakého vědeckého oboru a také se jednou dáte na vědeckou dráhu. Vstup je zdarma. Kdy a kde: 6. září 2017 od 8.30 do 18.00, Vítězné náměstí v Praze 

Zábavná věda II: Zlato a nanotechnologie

Zábavná věda II: Zlato a nanotechnologie

Internet mozků: Zabydlí se nám v hlavě nanoboti?

Internet mozků: Zabydlí se nám v hlavě nanoboti?

Roboti v roce 2016: Co všechno dovedou?

Roboti v roce 2016: Co všechno dovedou?

 

Články odjinud