Oceanus: Robotická loď prozkoumá oceány

Oceanus: Robotická loď prozkoumá oceány
Sdílej
 
Umělá inteligence si poradí nejen s pohybem ve vzduchu, ale i po moři. Robotické lodě začínají naplno využívat vědci, firmy i armáda. Jedna taková jménem Oceanus prozkoumá oceány.

Oceány zabírají 71 % povrchu planety. Prozkoumána je ale méně než jedna pětina. Mapovat a analyzovat tak obrovské plochy je lidsky i ekonomicky náročné. Výzkumníci proto upírají zraky k robotickým pomocníkům. Dne 5. června doplula do kanadského města Halifax plně robotická loď Mayflower. Vyplula z britského přístavu Plymouth o 40 dní dříve a během té doby urazila cestu dlouhou 5600 km. A to úplně sama, řízena umělou inteligencí, kterou pomáhali zkonstruovat inženýři z firem IBM a NVIDIA.

Oceanus má slavné dědictví

Úspěch robotické Mayflower inspiroval britskou společnost PML, aby si objednala stroj ještě větší a lepší. Jmenuje se Oceanus, podle prvního dítěte narozeného na palubě původní lodi Mayflower cestující mezi Anglií a Amerikou v roce 1620.

Robotická loď Oceanus bude měřit na délku 23,5 m, na šířku 3,5 metru a pohánět ji budou dva elektromotory. O jejich napájení se postará baterie a tu zase bude napájet dieselový generátor a solární panely na trupu lodi. Z baterií bude poháněno také početné elektronické vybavení. Např. senzory pro sběr dat o složení vody, světla, kamery a sonar či a systém měření hloubky.

Robotická loď Mayflower překonala zcela sama celý oceán •  Plymouth Marine Laboratory

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud