Robot Xiaomi CyberOne: Náhrada za lidi

Robot Xiaomi CyberOne: Náhrada za lidi
Sdílej
 
Nebojte se, robotí revoluce se nechystá. Na obzoru je ale další robotický člověk - Xiaomi CyberOne, který může být dobrým pomocníkem i společníkem.

Celosvětově používané slovo robot vymysleli bratři Karel a Josef Čapkové pro divadelní hru R.U.R. vydanou před více než sto lety. Objevily se v ní bytosti, které bychom dnes lépe popsali slovem „android“, tedy robot, který je skoro k nerozeznání od člověka. Tak daleko ani po sto letech zatím nejsme, ale děláme první krůčky.

Robot jako kopie člověka

Čínská společnost Xiaomi představila humanoidního robota CyberOne. Ten doplňuje sérii robotů, ke kterým patří i čtyřnohý pes Cyberdog. CyberOne je vybaven dvěma rukama a dvěma nohama, umí držet rovnováhu a je i docela silný. Krom toho rozliší lidské emoce, rozpozná různé objekty a orientuje se v prostoru. CyberOne je vysoký 177 cm a váží 52 kg, rozpětí paží má 168 cm. Lidskou postavu tak skutečně připomíná. V jeho rychlosti se člověku zatím nevyrovná, ale už se mu přibližuje.

Speciální klouby

Pro člověka je třeba zamávání rukou snadný pohyb, o kterém nemusíme vůbec přemýšlet. Robot pro něj musí provést spoustu výpočtů a zapojit řadu kloubových motorů. Ty museli sestrojit inženýři ze Xiaomi speciálně pro CyberOne. Váží jen 500 g, přitom dokáží vyvinout točivý moment až 30 Nm. Člověk dokáže rukou, třeba při šroubování, vyvinout asi poloviční. V každé ruce udrží robot tíhu až 1,5 kg.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud