SWIM: Mikroroboti v mimozemském oceánu

SWIM: Mikroroboti v mimozemském oceánu
Sdílej
 
Mimozemské oceány na měsících Jupiteru a Saturnu by mohly prozkoumat desítky malých robotů SWIM.

Pod povrchem měsíců u Jupiteru a Saturnu mohou být oceány plné tekuté vody a možná i primitivního života. Zdrojem tepla u nich není Slunce ale slapové síly obřích planet. Vědci už delší dobu navrhují vyslání ponorky, která by oceány prozkoumala. Ethan Schaler z Laboratoří tryskového pohonu (JPL) má jiný nápad. Do oceánů by poslal desítky malých ponorek.

Ve dvou se to lépe táhne

Nápad poslat do vesmíru desítky menších sond není nový. Zatím ho ale žádná vesmírná agentura nerealizovala. Nejdál se v tomto ohledu dostaly 2 stejné sondy zkoumající jedno těleso. Je to případ legendárních sond Viking, které v 70. letech přistály na Marsu nebo roverů Spirit a Opportunity, které rudou planetou brázdily před pár lety.

 

Schaler přišel s konceptem SWIM (Sensing With Independent Micro-Swimmers, Snímání pomocí nezávislých mikroplavců), na který dostal od NASA dotaci 600 tisíc dolarů na další výzkum v rámci programu pro podporu pokročilých konceptů.

Malé ponorky SWIM

SWIM by byly malé ponorky, které by se vydaly na některý z měsíců Jupiteru nebo Saturnu, Schaler počítá s ponorkou ve tvaru šipky nebo klínu o délce 12 centimetrů. Roboty by na místo mohla dopravit normální sonda a představovaly by tak další možnost pro průzkum tělesa. Ani by nezabraly moc místa. Do kontejneru o výšce 10 centimetrů a průměru 25 centimetrů se jich vejdou čtyři desítky. Samotný kontejner by byl přitom svou velikostí srovnatelný s menším experimentem na palubě sondy.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud