Vostok v ABC: Dobrodružná historie

Vostok v ABC: Dobrodružná historie
Sdílej
 
Vystřihovánka Vostoku se stala historicky první vystřihovánkou ABC. Její původ je mezinárodní a jde o model falešné rakety!

Pro historii kosmonautiky znamenal 12. duben 1961 novou éru. Do vesmíru vzlétl první člověk: Jurij Alexejevič Gagarin strávil ve Vostoku 1 mezi hvězdami 108 hodin. Po 15 měsících se do vesmíru, byť jen modelářského, vydalo i ABC.

Vystřihovánka z Polska a Německa

Vůbec první vystřihovací model „přiletěl“ do ábíčka z Polska, konkrétně z časopisu Skrzydłata Połska. V měřítku 1 : 100 jej v dubnu 1962 připravil letecký odborník Wacław Tabencki. Trvalo necelé tři měsíce a Vostok našli čtenáři v ABC, byť v poněkud jiném hávu. Výtvarnice Drahomíra Frýbová jej obarvila a odstranila některé grafické prvky; konstrukčně zůstal model stejný.

Výtvarnice Frýbová vytvořila jednoznačně nejbarevnější Vostok ze všech variant •  Papírová archeologie, ABC

Kosmická loď byla otištěna v ABC č. 7 (ročník 6), oním magickým dnem se stal 4. červenec 1962. O dva měsíce později se Vostok zmenšený na polovinu objevil ve slovenské verzi ABC Pionierov. Dalším na tahu byli modeláři bývalé Německé demokratické republiky (tzv. východní Německo), kteří si mohli Wostok I. slepit ze sešitu Bastel-Magazin Nr. 4 (1963). Byla už to třetí barevná varianta – tmavě zelená a rovněž v drobných maličkostech upravená.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč