Slavín a Svatobor: Jak vznikl český pantheon

Slavín a Svatobor: Jak vznikl český pantheon
Sdílej
 
Nejslavnější hřbitov s nejslavnější hrobkou u nás najdete na Vyšehradě. Jak vznikl český pantheon Slavín a Svatobor?

Pražský Vyšehrad je neoficiálním symbolem českého státu už od 10. století. V areálu vyšehradské pevnosti se nachází Vyšehradský hřbitov, kde se pohřbívalo už od středověku, ovšem od roku 1869 se stal národním pohřebištěm, kde se ukládají ostatky významných osobností českého národa. O 20 let později se na hřbitově začala stavět monumentální hrobka Slavín, což je pantheon nejvýznamnějších hrdinů národa.

Pamatuj!

V květnu 1862 byl založen spolek Svatobor. V jeho čele se vystřídaly významné osobnosti jako František Palacký, František Ladislav Rieger či Alois Jirásek. Členy byli také T. G. Masaryk nebo Edvard Beneš.

Palacký vyjádřil ideu Svatoboru heslem Pomáhej! Osvěcuj! Pamatuj! Od počátku věnoval Svatobor pozornost místům posledního odpočinku zemřelých spisovatelů a jejich důstojné podobě. Nejdříve zřizoval jen náhrobní pomníky, až dospěl k myšlence vybudování společné hrobky – panteonu – na Vyšehradském hřbitově.

Ještě mluví

O vybudování hrobky se zasloužil vlastenec Petr Matěj Fischer, obchodník se dřívím a svého času starosta města Smíchova. Koncem 80. let 19. století věnoval Svatoboru 30 000 zl. na vybudování důstojného pohřebiště českých velikánů.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Autor

Václav Liška

 

Články odjinud