Susie: Evropská kosmická loď

Susie: Evropská kosmická loď
Sdílej
 
Ve Spojených státech soukromé i státní firmy připravují nové vesmírné lodě, Evropa zatím žádnou nemá. To se brzy změní. Nová evropská kosmická loď se jmenuje Susie. Seznamte se.

Evropská kosmická agentura (ESA) má spoustu aktivit na oběžné dráze Země i mimo ni. Stále ale nemá vlastní vesmírnou loď. Změnit to může koncept s názvem Susie, což je zkratka slov Smart Upper Stage for Innovative Exploration neboli Chytrý horní stupeň pro inovativní průzkum.

Společnost ArianeGroup, která za konceptem stojí, totiž Susie neoznačuje za loď ale spíše za prodloužení nosné rakety (horní stupeň). Ve skutečnosti ale jde skutečně o kosmickou loď pro vynášení nákladu i lidské posádky. Susie je velmi podobná kosmické lodi Starship, kterou vyvíjí SpaceX Elona Muska.

Nová vesmírná loď Susie

Susie má na délku 12 metrů, což je asi pětina Starship. Průměr lodě by měl být 5 metrů, tedy o něco více než polovina ve srovnání s americkou lodí. Na oběžnou dráhu by mohla dopravovat náklad o hmotnosti až 7 tun nebo pětici astronautů.

V návrhu se počítá s nákladovým prostorem o objemu 40 metrů krychlových. Kromě letů na oběžnou dráhu Země by mohla Susie létat také k připravované stanici Gateway na oběžné dráze Měsíce. V takovém případě by disponovala vlastní servisní sekcí s dodatečným pohonem.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud