Nová evropská raketa: Dvě premiéry v jednom

Nová evropská raketa: Dvě premiéry v jednom
Sdílej
 
Do vesmíru poprvé odstartovala nová raketa Vega-C. Na oběžnou dráhu vynesla několik menších družic, a to včetně prvního satelitu z CERNu.

Evropská kosmická agentura (ESA) má novou raketu Vega-C. I když to jsou příliš silná slova, raketa totiž není tak úplně nová. Vychází z rakety Vega, která za posledních deset let odstartovala 20krát.

Nová verze rakety má výšku 35 metrů (je asi o 5 metrů vyšší), má nový první stupeň a vylepšený druhý. Na vývoji rakety se podílelo 13 evropských států, a to včetně České republiky. Brněnská firma SAB Aerospace ve spolupráci s klatovskou ATC Space postavily dispenser SSMS, ze kterého se vypouští malé družice. Na raketě je proto i česká vlajka.

Vesmíárná raketa na pevné palivo

Do většiny raket se před startem napouští kapalné palivo. Obvykle jde o kapalný kyslík v kombinaci s petrolejem nebo vodíkem. Druhou možností je pevné palivo, kterým se raketa naplní už týdny před plánovaným startem.

 

Pevné palivo se používá spíše pro přídavné rakety (tzv. boostery), které pracují v první fázi letu a pomáhají větší raketě se odlepit od Země. Vega-C je menší raketa, žádné přídavné boostery nemá, ale trochu netradičně ji pohání pevné palivo. Kapalné palivo pohání jen poslední horní stupeň, který má schopnost opakovaných zážehů, aby mohl družice umístit na různé dráhy.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud