Orbitální stanice: Vesmírné přístavy existují už 50 let

Orbitální stanice: Vesmírné přístavy existují už 50 let
Sdílej
 
Minulost, současnost a budoucnost vesmírných stanic, díky kterým žije člověk už půl století také ve vesmíru. Saljut, Skylab, Mir, Nebeský palác, ISS...? Víme, co přijde po Mezinárodní vesmírné stanici!

Lety do vesmíru jsou tak trochu jako cesta na dovolenou. Do batohu nebo kufru se vám toho moc nevejde. Podobně jsou na tom kosmické lodě. Pokud chceme ve vesmíru pobývat delší dobu a provádět v něm větší množství vědeckých experimentů, musí být část výbavy a zásob přepravena na místo s předstihem. Právě proto vznikly orbitální stanice – vesmírné přístavy, které obíhají okolo Země a brzy také okolo Měsíce.

Jak se staví vesmírná stanice?

Každou orbitální stanici tvoří minimálně jeden modul, který musí zajistit spoustu klíčových funkcí. U větších vesmírných stanic se o ně dělí s dalšími moduly. Společně vytvářejí podmínky k lidskému životu – zejména jde o udržení vhodné atmosféry nebo recyklaci vody.

Video se připravuje ...

Procházka po Mezinárodní vesmírné stanici ISS • Zdroj: NASA

Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se například moč recykluje do pitné vody. Modul musí také obsahovat baterie pro uskladnění elektrické energie ze solárních panelů na dobu, kdy je stanice v zemském stínu. Orbitální stanice oběhne Zemi za 90 minut a polovinu z této doby stráví ve tmě. Dalším úkolem modulů je odvádění tepla ze stanice. K tomu slouží chladicí okruhy a radiátory.

Bez motorů to nepůjde

Orbitální stanice se pohybují na tak zvané nízké oběžné dráze ve výšce okolo 300 až 400 kilometrů. Pokud by obíhaly níže, třely by více o atmosféru a musely častěji využívat motory k navýšení dráhy. Pokud by obíhaly výše, spotřebovaly by kosmické lodě pro přiblížení více paliva.

Výhled na Zemi z modulu Cupola na ISS •  NASA

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud