Startovací rampy na floridském Mysu Canaveral mají svá označení. Většinou jde o zkratku LC (Launch Complex, Startovací komplet) a číslo. Startovací komplex LC-39 je nepochybně tím nejslavnějším, startovaly z něj mise Apolla a později raketoplány. Ve skutečnosti však jde o dvě startovací rampy, které se nachází asi 2,5 kilometru od sebe.
Z rampy LC-39A se poprvé letělo do vesmíru v roce 1967 a celkem viděla 140 vesmírných startů. Dnes patří společnosti SpaceX Elona Muska. Startují z ní rakety Falcon 9 nebo těžší verze Falcon Heavy. Rakety vynáší družice i posádky k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Fidget spinner spinning in space! • Zdroj: Živě.cz
Sousední LC-39B má na kontě jen 57 startů, přičemž k tomu poslednímu došlo v roce 2009. V budoucnu se ale i tady bude psát historie. Právě z této rampy budou opět startovat rakety s lidmi k Měsíci.
Vesmírní turisté versus astronauti
NASA před pár dny uveřejnila netradiční snímek (podívejte se nahoře). Zachybuje obě rampy, které jsou obě obsazené. Blíže k nám je na fotografii rampa A, na které je vidět raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon.
Dne 8. dubna raketa odstartovala a vynesla k Mezinárodní vesmírné stanici čtyři pasažéry. Na palubě byl zkušený astronaut Michael López-Alegría a trojce vesmírných turistů – Larry Connor (USA), Eytan Stibbe (Izrael), Mark Pathy (Kanada).
Vesmírní turisté už na ISS v minulosti pobývali, ale nikdy v tak vysokém počtu. Mise dostala název Axiom 1 podle firmy, která vše zajišťuje. Axiom už připravuje další lety a chystá také vlastní segment stanice. Aktuální turisté se ze stanice vrátí 18. Dubna.
Průběh startu rakety SLS
Na vzdálenější rampě je raketa SLS (Space Launch System). NASA se připravuje na zkušební test odpočítávání. Ke startu rakety dojde až za několik týdnů. Raketa poletí do vesmíru poprvé bez astronautů. V budoucnu bude vynášet posádky programu Artemis, které se vydají na povrch Měsíce.