Starliner: Taxík k ISS

Starliner: Taxík k ISS
Sdílej
 
Vesmírnou loď Starliner od společnosti Boeing zatím provázely problémy. Už brzy by se však mohla stát další pilotovanou lodí pro dopravu astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS.

V roce 2014 vybrala americká agentura NASA dvě firmy, které pro ni budou dopravovat astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Rozhodnutí bylo podložené tím, že se inženýři z agentury potřebují soustředit na větší a vzdálenější úkol – návrat člověka na Měsíc. Vybranými firmami byly SpaceX a Boeing. Kosmická loď Crew Dragon od SpaceX dovezla astronauty na ISS už čtyřikrát a dvakrát dokonce povozila po oběžné dráze turisty. U Boeingu zatím shánějí „razítka na povolení“.

Dvě razítka do vesmíru

Pokud chcete provozovat vesmírnou taxi službu a vozit astronauty na ISS, potřebujete dvě razítka. První získáte, pokud kosmická loď sama doletí ke stanici, připojí se k ní a poté se zase vrátí na Zemi. Druhé dostanete, pokud loď udělá ten samý manévr, ale s lidskou posádkou. Poté je loď oficiálně způsobilá a bezpečná pro běžné lety na stanici.

Video se připravuje ...

Elonovinky: Kdo poletí v Crew Dragonu? Turisti koncem příštího roku • Zdroj: VTM.cz

Boeing se o zisk prvního razítka pokusil v prosinci roku 2019. Jeho loď Starliner se dostala na oběžnou dráhu, ale kvůli softwarové chybě zažehla své motory ve špatnou chvíli a k ISS nedoletěla. Po dvou dnech kroužení okolo Země přistála. Boeing si musel misi zopakovat, ale nebylo to vůbec snadné. Objevily se další problémy – především s ventily palivového systému.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud