Koupání v kosmu? Vždy v pantoflích!

Koupání v kosmu? Vždy v pantoflích!
Sdílej
 
Američan spotřebuje denně asi 300 litrů vody, na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) má každý člen posádky necelých šest litrů. Jak se myjí astronauti? Hygiena ve vesmíru probíhá vždy v pantoflích!

Jak vypadá typický den v kosmické koupelně na Mezinárodní vesmírné stanici? Nejprve vsunete nohy do pantoflí připevněných napevno k podlaze. Díky tomu máte volné ruce, zároveň se udržíte na jednom místě a nebudete poletovat v prostoru.

Pro čištění zubů použijete samozřejmě pastu, ale tahle nepění a můžete ji bez obav spolknout. Na ruce a obličej nanesete mýdlo, které není nutné oplachovat. Stačí použít mokrý ubrousek s antibakteriální látkou. Pak přijde na řadu holení. Muži i ženy mají k dispozici strojek s odsáváním vlasů, vousů a  chloupků.

A když vám něco spadne do oka? Můžete si oči opláchnout zařízením, které připomíná potápěčské brýle. Voda proudí k víčkům tenkou hadičkou a množství kapaliny regulujete pomocí kohoutku.

Video se připravuje ...

Jak se myjí vlasy na Mezinárodní vesmírné stanici ISS • Zdroj: NASA Video/YouTube

Sprcha na ISS? Ve „skříni“!

Pokud je pobyt na ISS delší než měsíc můžete používat sprchu. Vstoupíte do „skříně“ s vodotěsným vchodem a nohy opět vsunete do stabilně připevněných pantoflí. Máte volné ruce, můžete se tedy namydlit a pak se opláchnout v proudu tlakové vody stříkající od stropu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud