Vesmírné tankery: Benzínka na oběžné dráze

Vesmírné tankery: Benzínka na oběžné dráze
Sdílej
 
Firma Orbit Fab staví čerpací stanice, které budou družicím a lodím ve vesmíru doplňovat palivo. Jak bude vypadat taková benzínka na oběžné dráze?

Vesmír se stává stále důležitějším místem pro světovou ekonomiku. Počet družic na oběžné dráze roste, a to vytváří prostor pro poskytovatele služeb. Jestli existuje něco, co ve vesmíru opravdu hodně potřebujete, tak je to palivo. Firma Orbit Fab chce už za tři roky nabízet provozovatelům družic tankování paliva přímo na oběžné dráze.

Bez paliva to nejde

Velké množství paliva potřebujete už jen k tomu, abyste se dostali do vesmíru. Je potřeba hodně energie, proto jsou kosmické rakety tak velké. Na palubě kosmických lodí i družic je ale další palivo, které si vezou ze Země. Orbit Fab chce svým zákazníkům nabídnout možnost dotankovat.

Na rok 2025 plánuje vypuštění depa, ke kterému může jiné vesmírné plavidlo přilétnout, připojit se a doplnit nádrže. Nejspíše nepůjde přímo o družice, ale o servisní lodě, které připravují další firmy. Podobné lodě by mohly například uklízet oběžnou dráhu od nefunkčních družic neboli kosmického smetí. Případně samy doplní palivo dalším družicím.

Na speciální dráze

Depo bude umístěno poměrně vysoko nad Zemí u geostacionární dráhy. Pokud máte doma satelitní televizi nebo se díváte třeba na přenos ze zahraničí, putuje signál právě přes družici na geostacionární dráze ve výšce 36 tisíc kilometrů. V této výšce trvá družici oběh Země 24 hodin, takže to vypadá, jako kdyby byla zavěšena stále nad stejným místem.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud