Kůže pro roboty: Umí se hojit i cítit bolest

Kůže pro roboty: Umí se hojit i cítit bolest
Sdílej
 
Blízká budoucnost může přinést pokročilé roboty, jejichž syntetická kůže bude připomínat lidskou. Umí se hojit i cítit bolest. K čemu je to dobré?

Dnes nejlepší humanoidní roboty vyrábí americká firma Boston Dynamics. Mají dvě ruce, dvě nohy a svou pohyblivostí mohou konkurovat kdejakému začínajícímu parkouristovi. Je tu ale jeden malý problém. Vůbec nevypadají jako lidé. Jsou to skákající plechové krabičky. Jak to udělat, aby roboti vypadali víc jako lidé? Pomohla by třeba kůže.

Kůže jako živé brnění

U lidí je kůže největší orgán těla. Často ji tak nevnímáme, ale kůže je skvělá. Dokáže se sama hojit, chrání nás před okolním prostředím a navíc je i největším smyslovým orgánem. Skrze nervová zakončení v kůži se k nám dostávají důležité informace o okolním světě – třeba že mrzne, nebo naopak pálí slunce.

Navíc je neustále namáhaná. Dotýká se různých povrchů, stlačuje se, natahuje, odírá. Odolnost proti opakované deformaci, třeba svalovému ohnutí, je u lidské kůže úžasná – přes milion cyklů za rok.

Inspirace pro roboty

Vědci už dlouho zkoušejí lidskou kůži napodobit. Jenže vyrobit alespoň vzdálenou napodobeninu je nesmírně složité. Hlavně proto, že umělá kůže musí mít takové vlastnosti, které se vzájemně vylučují. Měla by být elektricky vodivá, ale zároveň elastická, měkká, odolná, dokázat se sama hojit a zároveň být trvanlivá.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud