Elevate a Tiger: Chodící auta? Není problém!

Elevate a Tiger: Chodící auta? Není problém!
Sdílej
 
Automobilka Hyundai zhmotňuje vizi automobilu měnícího se na robota. Radost z něj mají záchranáři i vojáci.

O pochodujícím autě Elevate mluvila poprvé jihokorejská automobilka Hyundai před třemi lety. Nápad tehdy působil jako vytržený ze sci-fi filmu, i když inženýři přísahali, že jde o praktický stroj, který umožní dostat se rychlena nedostupná místa. Šlo o technologickou vizi, takzvaný koncept, což je něco, co mívá obvykle jepičí život. Koncepty mají ukázat, jaké budou možnosti určitého oboru v budoucnosti. To neznamená, že se tak i stane. Hyundai se ale svého nápadu na chodící auto nevzdala.

Nádherná Montana

V současnosti automobilka otevírá vývojářské centrum New Horizons (Nové obzory) v městě Bozeman v americkém státě Montana. Zaměstnává v něm přední světové experty automobilového průmyslu, inženýry a programátory pro vývoj nových technologií i zkušené manažery.

Jedním z nich je John Suh, který dříve pracoval v legendárním výzkumném ústavu Xerox PARC, odkud vzešly revoluční koncepty jako osobní počítač, grafický interface, počítačová myš nebo počítačové sítě. To, co dnes bereme jako naprostou samozřejmost, je plodem dlouhých desítek let intenzivního výzkumu a vývoje právě v tamních laboratořích.

Video se připravuje ...

Kráčející koncept Hyundai Elevate • Zdroj: Hyundai

Revoluce na nohách

Stejně revoluční mají být i nová chodící auta Elevate. Říká se jim UMV – ultimate mobility vehicles, ultimátní dopravní stroje. Částečně by měla být autonomní, poskytnout prostor až dvěma lidem a zcela jistě v nich nenajdete spalovací motor.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud