Málokdy uplyne týden, kdy by ve zprávách nebyla alespoň jedna zmínka o úspěšném kybernetickém útoku. Hackeři mají nejrůznější cíle a motivace: Ti „nejlepší“ umí vyřadit z provozu nemocnice, řízení letového provozu nebo třeba elektrárny. Tím způsobí všeobecný chaos a obrovské škody různým firmám či státům, málokdy ale něco sami vydělají. Proto se v posledních letech útoky čím dál častěji zaměřují i na koncové uživatele. A ušetřeni nejsou ani hráči her na počítačích nebo telefonech.
Sociální inženýrství za všechny prachy
Zatímco v minulosti byly největší hrozbou zavirované přílohy e-mailů, které dokázaly počítač kompletně vyřadit z provozu, dnes se do popředí dostávají metody takzvaného sociálního inženýrství. To zjednodušeně znamená, že útočník dokáže přesvědčit oběť, že jsou vlastně kamarádi, a ta mu pak nějaký herní předmět nebo peníze z účtu převede sama. Svoji chybu si uvědomí až časem a málokdy se podaří vše vyšetřit a vrátit zpět.
Kyberútoky i na nečekaných místech
„Kyberútoky na hráče a herní společnosti jsou bohužel stále běžnější. Když se blíží vydání nové hry a hledáte další informace nebo když potřebujete pomoc a sháníte návody, tipy a rady v diskuzích, mějte na paměti, že kyberzločinci zneužijí jakoukoli příležitost,“ radí Daniel Šafář z firmy Check Point Software Technologies, která se IT bezpečnosti věnuje.
V ábíčku jsme proto připravili přehled nejčastějších útoků a také stručný návod, jak se proti nim efektivně bránit.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.