Stella Vita: Kempovací dodávka na slunce

Stella Vita: Kempovací dodávka na slunce
Sdílej
 
Studenti postavili obytňák budoucnosti, který si všechnu energii vyrobí díky solárním panelům. Kempovací dodávka Stella Vita jezdí na slunce.

Obytné vozy se během nedávné pandemie zabydlely také v Česku. Jsou ideální pro dobrodružnou rodinnou dovolenou v kempu nebo v přírodě. Opravdu oblíbený je ale tenhle typ aut hlavně za velkou louží.

Rozlehlé země jako Spojené státy a Kanada se spoustou divoké přírody a kvalitních silnic nabízejí nepřeberné množství příležitostí k cestování v „obytňáku“. Spousta lidí tam dokonce v těchhle autech bydlí. Klidně ale můžete v obytňáku začít prozkoumávat i Evropu.

Obytný vůz budoucnosti

Studenti nizozemské Technické univerzity v Eindhovenu navrhli a postavili úplně novou generaci obytného vozu budoucnosti. Využili přitom zkušeností, které získávali jako Solar Team Eindhoven při stavbě ultra-úsporných solárních aut. Jejich obytný vůz nazvaný Stella Vita je plnohodnotný bateriový elektromobil, který si s sebou navíc vozí i vlastní solární panely. Z nich se pak během tří slunečných dnů sám plně nabije. 

Stačí slunce

S plnými bateriemi o kapacitě 60 kWh je připraven ujet až 600 km. A když bude ten den dost svítit, urazí ještě o 130 km víc. Studenti proto říkají svému autu „soběstačný dům na kolech“. Hlavní výhodou je, že je nezávislý na síti nabíjecích stanic i zásuvek. Zatímco běžný elektromobil je potřeba nabíjet doma nebo na veřejných nabíječkách, Stella Vita se nabije sama. Alespoň tehdy když svítí slunce.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud