Marvel je nejlepší: Víš proč?

Marvel je nejlepší: Víš proč?
Sdílej
 
Marvel se drží na prvních pozicích v komiksovém světě, v kinech drtí konkurenci, každý rok vznikají podle jeho hrdinů nové seriály a videohry. V čem spočívá tak obrovský úspěch komiksového vydavatelství a filmového studia, které je domovem Avengers?

Marvel nabízí nekonečný výběr

Při čtení komiksů narazíte na hromadu příběhů, které autoři vypráví všemi styly a žánry. Většinou se soustředí na souboj mezi dobráckým hrdinou a zlým padouchem, ale nabízí i atmosféru divokého západu (Old Man Logan) se stárnoucím a zatrpklým Wolverinem, politický spor mezi Kapitánem Amerikou a Iron Manem v komiksu Civil War, nebo něco daleko bláznivějšího, jako třeba vesmírná dobrodružství se zábavnými Strážci Galaxie nebo roztodivnými X-Meny. Stačí si jen vybrat!

Apokalyptický komiks Old Man Logan, ve kterém poznáte Wolverina trochu jinak •  Marvel Comics

Superhrdinové jsou i teenageři

Marvelovské příběhy jsou rozmanité, stejně jako lidé v nich figurující. Asi jste si všimli, že superhrdinskou kápi neoblékají jenom dospělí, ale i teenageři, někdy dokonce děti. K nim nejčastěji přilnou právě jejich vrstevníci, kteří vidí, že i jejich oblíbenci prožívají stejná trápení a problémy jako oni sami. I když se někdo cítí tak, že nikam nezapadá, dost často jsou na tom podobně i ti nejmocnější superhrdinové světa. Jako třeba Spider-Man, který je poslední dobou ve filmu mladší než v komiksu. Nebo odvážná a šikovná dívka, co vystřídala Iron Mana.

Peterovi Parkerovi je podle komiksu pouhých 15 let •  Marvel Comics

Komiksy vychází už 80 let

Dobře, není to přesně 80 let, ale 79. Vydavatelství, které bylo založeno roku 1939 (tehdy pod názvem Timely Comics) a stále publikuje nové sešity, je prostě nutně zajímavé a obdivuhodné. Za těch osm dekád se narodilo tolik superhrdinů, že je tu nemůžeme vyjmenovávat, ale každý z vás má určitě svého oblíbence. Důležité ale je, že tak dlouhá doba znamená, že každý hrdina má stovky příběhů, do kterých se můžete ponořit, potkává se s ostatními a jejich společné komiksové univerzum je propracované a zábavné. Navíc, Marvel nezůstává v minulosti, ale své příběhy přizpůsobuje současným čtenářům, takže nepůsobí zastarale.

Black Panther a Storm jsou v komiksech manželé. Dočkáme se tohoto páru i na filmových plátnech? •  Marvel Comics

Zlouni mají lidskou tvář

Koukali jste někdy na film o superhrdinech a říkali jste si: "Ten záporák je hrozně nudnej! Prostě chce zničit svět a co jako? Má k tomu vůbec reálný důvod?" U Marvelu to takhle taky občas vypadá, ale celý příběh bývá mnohem víc přesvědčivý, když se povede ukázat padouchovu lidskou stránku, nebo alespoň to, že opravdu nějaké city má. A to přesně najdete, hlavně v marvelovských komiksech. Takový Doctor Doom, Red Skull, nebo Ultron, kterým byla ve filmech přidělována spíše role typu: jsem zlý, a tak to prostě je, jsou ve skutečnosti daleko zajímavějšími postavami, protože se jim tvůrci věnovali se stejným úsilím, jako jejich protějškům.

Nejznámějším příkladem výborně vykresleného zlosyna je rozhodně titán Thanos, kterému by se možná dalo odpustit i to, že v posledních Avengers: Infinity War proměnil polovinu bytostí ve vesmíru v prach. Skvělými (a sympatickými!) padouchy jsou také Killmonger z Black Panthera nebo Loki.

Thanos ve filmu Avengers: Infinity War •  Marvel Studios / Walt Disney

Marvel je vášeň na celý život

Každý má svoje oblíbené koníčky, tak co by mohlo být špatného na komiksech a superhrdinech? Z dobrodružstvích, které zažívají se můžete poučit, vzít si to dobré a umět to oddělit od toho špatného. Přes filmy se dostanete ke čtení komiksů a naopak. Marvel propojuje lidi, naplňuje je vášní pro něco i tak jednoduchého, jako jsou příběhy o postavách se super schopnostmi. Debaty o tom, jestli by Hulk porazil mocného Thora, bývají vždycky bouřlivé a nerozhodné (i když každý přece ví, že Hulk by Thora, i s tím jeho směšným kladívkem, rozcupoval na malé kousíčky).

Kdo se vyrovná Neuvěřitelnému Hulkovi? •  Marvel Studio / Walt Disney


Přečtěte si také:

Zemřel Stan Lee: Génius Marvelu - video se všemi filmy

Zemřel Stan Lee: Génius Marvelu - video se všemi filmy

My všichni jsme Spider-Man: Hrdinové Paralelních světů

My všichni jsme Spider-Man: Hrdinové Paralelních světů

Odhalujeme záhadnou budoucnost Avengers: Captain America zemře?

Odhalujeme záhadnou budoucnost Avengers: Captain America zemře?

Pět skvělých nálezů moderní archeologie

Pět skvělých nálezů moderní archeologie

 

Články odjinud