Albatros Robura Dobyvatele: Létající stroj má 136 let

Albatros Robura Dobyvatele: Létající stroj má 136 let
Sdílej
 
Z románu až do skutečnosti – takový je model řiditelné lodě Albatros Robura Dobyvatele z románu Julese Vernea. Létající stroj starý 136 let létá vzduchem s pomocí vrtulí a dálkového ovládání.

Model námořní lodě Albatros je osazený desítkami stožárů s vrtulemi. Přesně řečeno: Stožárů je 38 a na každém není jedna, ale rovnou dvě vrtule. Po nastartování zabzučí jako roj naštvaných vos, vytáhnou Albatros do vzduchu a nechají ho tam na okamžik viset. Při tom pohledu se nám plní dětské sny.

Před sebou totiž vidíme model pýchy inženýra Robura, elektrickou létající loď Albatros. Poprvé se objevila v románu Julese Vernea Robur Dobyvatel. Inženýr Robur s ní obletěl celý svět a stal se postrachem pro všechny, kdo chodili po zemi. Vzpomínky na epickou knihu ale po několika sekundách ukončuje nedůstojný pád Albatrosu do trávy. Je to přeci jen velmi neobvyklý model, který potřebuje odladit.

Dron převlečený za loď

Autorem modelu je pan Jaroslav Hrášek, který na něm pracoval dva roky. Jak nám během testovacího letu vysvětluje, jde vlastně o hexakoptéru typu plus (nebo křížek), která má šest větví (představte si je jako ramena dronu). Napájení a povely pro motory jsou rozděleny mezi jednotlivé větve Albatrosu tak, aby se dal dálkově ovládat.

Video se připravuje ...

Model Albatrosu z Robura Dobyvatele • Zdroj: ABC

„Nejdéle zatím vydržel ve vzduchu 42 vteřin,“ říká Jarda Hrášek a dodává, že ze začátku, když byl model kopií toho literárního, tak s ním nebylo možné létat. Kymácel se ve vzduchu ze strany na stranu v půlvteřinových intervalech. Pomohly až čtyři dodatečné vrtule instalované po páru na boky lodi. Ty pomáhají nejen se stabilizací, ale také se vznosem.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud