Krása přírody a lidé na západě USA

Krása přírody a lidé na západě USA
Sdílej
 
Je mi 14 let a v létě roku 2011 se mi naskytla skvělá možnost podívat se s babičkou na dva týdny na západ USA. Do světoznámých regionů jako je Kalifornie, Arizona, Utah či Nevada, no kdo by nechtěl?

 

 

 

Vyrazili jste někam za hranice? Zažili jste něco exotického? Chcete se s námi o to podělit? Napište reportáž, pošlete ji emailem a my ji uveřejníme v nové rubrice ZÁŽITKY Z CEST.

 

Šlo o mojí druhou návštěvu USA, jež předčila veškerá má očekávání. Pokusím se vám, jak už název článku napovídá, vylíčit, co mě při našich cestách nejvíce (ať už v dobrém či ve zlém, ale většinou v dobrém) překvapilo, a co bych si nebýt návštěvy USA nedokázal ani na základě nejdokonalejšího popisu či fotky živě představit.

Krása přírody nejen v národních parcích. Člověk zkrátka zůstane stát se spadlou čelistí když kouká na krásu monumentálních přírodních útvarů jako jsou proslulý Grand Canyon, Niagarské vodopády, nebo i méně známý Bryce Canyon, Národní park Zion, ale i pod ochranu parků nespadající pouště z nichž některé vypadají jako by byly stvořeny v cukrárně.

Rubem mince je, že ačkoliv je na západě USA hodně divoké a nedotčené přírody, na mnoha místech z ní místní udělali turistický trhák pro Japonce s kompakty, což se leckomu nemusí líbit. Zkrátka a dobře, tam kde jsem v Americe byl je naprosto unikátní příroda, která své krásy někdy až moc ochotně (samozřejmě za malý poplatek…) ukáže každému kdo se tam dostane.

 

Do Japonska na sumó

Do Japonska na sumó

 

Lidé: Co mě na Američanech nejvíce překvapilo, je zejména jejich multikulturnost. Věděl jsem sice, že tam žije dost afroameričanů a na nějakého toho Mexičana taky narazím. Jenže v USA jsem viděl směsku spousty Asiatů (zejména Číňanů a Indů), Hispánců  (lidé se španělskými předky, zejména Mexičané) a taky překvapivé množství původních obyvatel indiánů.

Američany jsem si rozdělil do tří skupin také podle jiného kritéria; na tlouštíky nápadně připomínající hrochy, extrémně vysportované jedince kteří chodí každý den dvakrát běhat a nejedí nic jiného než zeleninu a libové maso, no a pak na lidi s normálními tělesnými rozměry, kterých bylo ale překvapivě málo.

Co mě na lidech ještě překvapilo, a to velice příjemně je, že většina z nich působí milým dojmem, jsou ochotní, tolerantní a nedávají vám „sežrat“ že neumíte jejich jazyk, naopak se snaží zpomalit a pochopit vás. Nevztahuji to samozřejmě na celou americkou populaci, ale já jsem se s tímto přátelským přístupem setkával na každém rohu.


7 cest na tajuplný ostrov, do vnitřního vesmíru i pravěku. Připrav se, jedem!

7 cest na tajuplný ostrov, do vnitřního vesmíru i pravěku. Připrav se, jedem!


Prostory:  Ano, v takovém Rusku či Kanadě by se moje imprese ze zdánlivě nekonečných prostor patrně ještě znásobily, ale pro člověka žijícího ve střední Evropě USA bohatě stačí na vyražení dechu. Známé výhledy na dlouhatánské v přímce se táhnoucí dálnice vedoucí někam za obzor pustou pouští bez jediného člověka jsou zvláště na  západě USA zcela běžné. Přidejte k tomu rozlehlé indiánské rezervace s všudypřítomnou pouští, obrovská údolí, nekonečná pohoří zabírající plochu padesáti Šumav, a dostanete takovou mozaiku pustých a člověkem nevyužívaných míst, až to Pražákovi vyrazí dech.

A  to je asi to nejdůležitější. Spojené státy americké jsou zkrátka zemí úplně odlišnou od České republiky, v některých záležitostech jsou deset lig nad námi. Nicméně jako obyvatel staré dobré Evropy jsem postrádal jakékoliv historické budovy, tradice apod. Nemůžu se oprostit od pocitu že je v USA nejvyšší stupeň konzumní společnosti na světě, že je tam život příliš uspěchaný.


Vyrazili jste někam za hranice? Zažili jste něco exotického? Chcete se s námi o to podělit? Napište reportáž, pošlete ji emailem a my ji uveřejníme v nové rubrice ZÁŽITKY Z CEST.Jan Eskymo Welzl : Český dobrodruh na dalekém Severu

Jan Eskymo Welzl : Český dobrodruh na dalekém Severu

Cesta kolem světa: Lyon

Cesta kolem světa: Lyon

Pádlovat se dá i bagrem! Prostě jaký si to uděláš, takový to máš

Pádlovat se dá i bagrem! Prostě jaký si to uděláš, takový to máš

Autor

Daniel Rosipal

Klíčová slova:
amerika, zazitky, cest, zapad, USA