Šťastná třináctka: Tolik mláďat vzácných kozorožců se narodilo Olomouci!

Šťastná třináctka: Tolik mláďat vzácných kozorožců se narodilo Olomouci!
Sdílej
 
Ve volné přírodě dnes přežívá posledních několik set kozorožců kavkazských. Zachránit je před úplným vyhynutím pomáhají i zoologické zahrady. Ta olomoucká je mezi nimi nejvýznamnější – nejenže je jejich nejúspěšnějším chovatelem na světě, ale také vede jejich plemennou knihu.

Konec května prožívalo olomoucké stádečko vzácných a impozantních kozorožců kavkazských ve znamení plození mláďat – během čtrnácti dnů se tu narodilo celkem 13 mláďat! „Čtyři samice dokonce odchovávají dvojčata“, uvádí zooložka Ing. Jitka Vokurková. Olomoucká zoo chová kozorožce kavkazské od roku 1987, celkem se zde narodilo 166 mláďat a momentálně je největším chovatelem tohoto druhu nejen v Evropě, ale i na celém světě.

Není proto divu, že už v roce 1996 byla Zoo Olomouc na konferenci EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) pověřena vedením plemenné knihy kozorožců kavkazských.

Samice kozorožce kavkazského se svým mládětem •  Zoo Olomouc

V rámci zavedení nového systému v EAZA byl tento druh povýšený a převedený do EEP (Evropský ex-situ program – tj. mimo oblast výskytu). Na vedení tohoto programu se mimo koordinátora z olomoucké zoologické zahrady bude podílet i druhová komise složená z chovatelů těchto zajímavých zvířat.

Kozorožce loví kvůli rohům

Kozorožec kavkazský (Capra caucasica) je endemitem, vyskytuje se pouze na Kavkaze a nikde jinde na světě. Obývá části pohoří Gruzie a Ruska o rozloze pouhých 4500 km2, kde žije v nadmořských výškách až 4000 m n. m.

Rohy mají u kozorožců obě pohlaví, samice je mají slabší •  Zoo Olomouc

Počty těchto kozorožců v přírodě klesají následkem nelegálního lovu, a to především trofejních samců, jejichž rohy mohou být dlouhé až 106 cm. Ohrožuje je také narůstající chov domácích zvířat. Ta kozorožcům konkurují při spásání trávy v době, kdy se kozorožci na určitou část roku stahují do nižších oblastí. Zároveň se od domácích zvířat mohou nakazit chorobami.

Podle posledního sčítání v roce 2019 se jejich počty v přírodě odhadují na 4 – 5 tisíc jedinců, v červeném seznamu jsou proto vedeni jako druh ohrožený vyhynutím.

Některé samice kozorožců kavkazských v olomoucké zoo porodily dvojčata •  Zoo Olomouc

Horští akrobaté

Kozorožci jsou úžasní akrobaté. Dokážou šplhat s neuvěřitelnou jistotou i po strmých skalních srázech a na hraně srázů a prudkých skalních stěnách se pohybují už od útlého věku. Matku dokáží následovat velmi brzy po narození.

K pohybu po kamenitém podkladu mají kozorožci přizpůsobené paznehty s ostrou ale pružnou hranou a vnitřní měkkou částí. Kozorožci jsou mimořádně ostražití. Zorničky mají tvar vodorovné štěrbiny, čímž zajišťují široké zorné pole.

Nový pár siamangů v olomoucké zoo už si společně zpívá

Nový pár siamangů v olomoucké zoo už si společně zpívá

Taťka vzorně pečuje o deset mláďat: Podívejte se do Zoo Ostrava

Taťka vzorně pečuje o deset mláďat: Podívejte se do Zoo Ostrava

Nejvzácnější levhart dorazil do Olomouce: Ale pozor, nezůstane dlouho!

Nejvzácnější levhart dorazil do Olomouce: Ale pozor, nezůstane dlouho!