Mám pocit, že jsem k ničemu a nikomu na mě nezáleží

Ahoj Mourrisone, je mi 13 let, předem bych se chtěl omluvit za pravopisné chyby, nikdy mi nešla čeština. Chtěl bych se zeptat, jak se vypořádat s pocitem, že jsem k ničemu a že pro všechny by bylo lepší, abych umřel, moji kamarádi se mi snaží pomoct, ale nezbavil jsem se toho, prosím, odepiš, možná jsi moje poslední možnost. Předem děkuji za odpověď. Anonymní Strakapoud :-)

Odpověď

Milý anonymní Strakapoude,

je mi moc líto, jak se cítíš. Dovedu tě pochopit, občas každý z nás máme pocit, že nikomu na nás nezáleží. Opak je ale pravdou. Uvědom si, že pro rodiče (a určitě i prarodiče a sourozence) jsi středobod vesmíru (to nejcennější, co mají), i když ti to třeba nedávají najevo pokaždé, když to potřebuješ.

Píšeš, že se ti snaží kamarádi pomoct. Takže vidíš, že jim na tobě záleží. A v žádném případě nejsi k ničemu. Každý z nás má svou vlastní hodnotu, ale musí ji vnímat i on sám. Proto si vezmi papír a napiš si na něj všechno, co se ti na sobě líbí (a nevynechej ani takové věci jako například - umění naslouchat, ochota pomoci, mít druhého rád, umění soucítit s druhým a podobně).

Zkus si zkrátka uvědomit svoje kladné a dobré stránky. V každém případě bych ti radil, aby ses obrátil na školního psychologa a zkusil mu svoje pocity popsat. Uleví se ti už jen tím, že o tom budeš mluvit a budeš je umět pojmenovat. Kdyby se tvoje smutná nálada nelepšila, svěř se svoji lékařce (pediatrovi), který ti poradí, jak dál. V každém případě si svoje pocity nenechávej pro sebe. Držím ti palce. Mourrison

Potřebuješ pomoc a poradit?

Potřebuješ poradit s problémy, hledáš pomoc, chceš se na něco zeptat nebo vysvětlit? Napiš Mourrisonovi! Každý den vychází na webu ábíčka jedna odpověď.

Mám divný pocit a vytrácí se ze mě radost

Mám divný pocit a vytrácí se ze mě radost

Kamarádi mají sebevražedné myšlenky a chtějí se zabít, co mám dělat?

Kamarádi mají sebevražedné myšlenky a chtějí se zabít, co mám dělat?

Sdílej
 
 

Existuje závislost na člověku, třeba na kamarádkách?

Ahoj Mourrisone, chtěla bych si něco ujasnit, proto tě prosím o radu. Vůbec nejsem schopná být sama, pořád si s někým píšu, nebo telefonuju nebo jsem venku (myslím jako s kamarádkama). Myslíš, že na nich můžu být závislá? Natálie (12 let)

Chci trénovat, ale nechci závodit, co s tím?

Ahoj Mourrisone, už od první třídy mám takový zvláštní problém. Baví mě dělat různý sporty, ale vždycky si neporozumím s trenérem. Já totiž chodím rád na tréninky, ale potom nechci chodit na zápasy. Strašně mě stresujou a prostě se mi tam nelíbí. Můžu to nějak změnit? Lukáš

Kamarád chce, abych si dal lyft a já nevím, co to je?

Ahoj Mourrisone, kamarád chce, abych si dal lyft a já nevím, co to je.

Proč mám potřebu se pořád hádat?

Ahoj Mourrisone, já mám pocit, že je se mnou něco špatně. Mám opravdu hodně kamarádů, za to jsem ráda, ale štve mě, že se s nima často hádám. Já totiž nedokážu být zticha, když říkaj nějaký nesmysly nebo něco, s čím nesouhlasím. Co si o tom myslíš? Díky ti za odpověď, tvoje věrná čtenářka Petra. (Píšu ti prvně)

Co jsou to panické ataky?

Ahoj Mourrisone, byla jsem teď u babičky se svojí sestřenicí a ona mi důvěrně řekla (prý to nemám nikde říkat), že má panické ataky. Nechtěla jsem se jí ptát co to je, ale chtěla bych to vědět.

Můžu mít brigádu na internetu, když už mi je 15?

Ahoj Mourrisone, vím, že můžu na brigádu, až budu mít skončenou základní školu. Ale protože jsem šel o rok později, tak už mi teď o prázdninách bylo patnáct, i když jdu do devítky. Můžu mít brigádu na internetu, když už mi je 15? dík, Vilda

Bojím se o svoje rodiče, co mám dělat?

Ahoj Mourrisone, nevím proč, ale začala jsem mít hrozný strach o rodiče. Máme spolu skvělý vztah a já nechci, aby se jim něco stalo a taky chci, aby nikdy neumřeli. Co mám dělat, abych se o ně tak nebála? Františka

Co je to psychická šikana a týrání?

Ahoj Mourrieone, chtěla bych se zeptat, co si mám představit pod tím, když někdo někoho psychicky týrá. Fyzicky vím – to ho asi bije. Viola

Jak říct holce, že ji miluju?

Ahoj, jak mám říct holce, že ji miluju? Kája

S rovnátky se budu strašně stydět! Co mám dělat?

Ahoj Mourrisone, na internetu jsem četla, že existujou průhledný rovnátka, ale stojí asi sto tisíc. Strašně nechci ty s drátama, protože se za ně budu stydět. Co mám dělat?