Krysí vzestupy a pády: Invaze krys do Evropy

Krysí vzestupy a pády: Invaze krys do Evropy
Sdílej
 
Krysy se společně s myšmi a potkany přizpůsobily životu v lidském společenství. A díky tomu osídlily celý svět. Jak probíhala jejich invaze do Evropy?

Původním domovem krysy obecné (Rattus rattus) je jihovýchodní Asie, kde žila stromovým způsobem života. Když začaly vznikat první zemědělské osady, objevila výhody soužití s lidmi a stal se z ní tzv. synantropní druh. Tedy druh, který žije v blízkosti lidí a má z něj prospěch. Kromě dostupných potravních zdrojů (sýpky a sklady potravin) jí to přineslo ještě další výhodu – spolu s lidmi cestovala a šířila se do nových oblastí.

Krysí geny promluvily

První krysí přistěhovalci „připluli“ na obchodních lodích s obilím z Malé Asie a z Egypta do starověké Říše římské. Vědci dlouho předpokládali, že současné krysy jsou jejich potomky. Nedávno prostudovali genetické informace pozůstatky krys z řady archeologických nalezišť pocházejících z období od 1. do 17. století našeho letopočtu. Data prozradila překvapivou věc: Současné krysy nejsou potomky těch prvních! Krysy se do Evropy dostaly ve dvou nezávislých vlnách.

ůvodně stromové krysy výborně šplhají, obvykle žijí na půdách a v podkrovních prostorách •  Profimedia.cz

Krysy římské

Krysy v Říši římské se s římskou expanzí šířily na další evropská území. Ale na sever od hranic říše se v tomto období krysy nedostaly. Přibližně v 5. století našeho letopočtu se krysí populace ve starém Římě zhroutila. Vědci to dávají do souvislosti s tzv. Justiniánským morem, který byl vedle klimatických změn jednou z příčin pádu Říše římské. Většina venkova následkem morové epidemie osiřela a krysy přišly o své domovy a potravu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud