Sucho a samopaly: Vliv klimatu na války

Sucho a samopaly: Vliv klimatu na války
Sdílej
 
Čím je více sucha, tím více dochází k ozbrojeným konfliktům. Klima má vliv na války. Příčinou je boj o vodu. Nejohroženější jsou rovník a jih.

Klima neboli podnebí je dlouhodobý stav počasí, které ovlivňuje život v konkrétním místě na zemi. Teploty, vlhkost vzduchu, úhrn srážek a další vlastnosti klimatu souvisí s druhovou pestrostí v daných zeměpisných šířkách a je jasné, že když se klima změní, výrazně se může změnit i život tvorů, kteří žijí v postižené lokalitě. Týká se to i lidí.

Změna jako důvod krize

Když začne být horko a půda vyschne natolik, že nic nevypěstujeme, můžeme se přestěhovat do chladnějších krajin. A naopak, zachvátí-li nás tuhá zima, vydáme se tam, kde je tepleji, abychom předešli hladu nebo přírodním katastrofám v podobě požárů, hurikánů, tornád a dalších stavů počasí, které nás mohou ohrozit na životě.

Čím je více sucha, tím více dochází k ozbrojeným konfliktům •  Profimedia.cz

Když se dlouhodobě oteplí nebo ochladí, případně když začne pršet více nebo méně, nebude nám hrozit nebezpečí jen od přírody, nýbrž i od živočichů stejného druhu: od lidí. Změna podnebí má totiž vliv i na to, zda spolu lidé dokážou žít v míru.

Tým vědců ze španělské Polytechnické univerzity ve Valencii a z italských vysokých škol Univerzita Roma Tre a Univerzita v Urbině zkoumal území v Africe. Právě na tomto světadílu dochází statisticky k největšímu počtu válek. Vědci zjistili, že riziko ozbrojeného konfliktu se zvýšilo až pětinásobně tam, kde vzrostly teploty i množství srážek.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Autor

Ivana Recmanová

 

Články odjinud