Klima neboli podnebí je dlouhodobý stav počasí, které ovlivňuje život v konkrétním místě na zemi. Teploty, vlhkost vzduchu, úhrn srážek a další vlastnosti klimatu souvisí s druhovou pestrostí v daných zeměpisných šířkách a je jasné, že když se klima změní, výrazně se může změnit i život tvorů, kteří žijí v postižené lokalitě. Týká se to i lidí.
Změna jako důvod krize
Když začne být horko a půda vyschne natolik, že nic nevypěstujeme, můžeme se přestěhovat do chladnějších krajin. A naopak, zachvátí-li nás tuhá zima, vydáme se tam, kde je tepleji, abychom předešli hladu nebo přírodním katastrofám v podobě požárů, hurikánů, tornád a dalších stavů počasí, které nás mohou ohrozit na životě.
Když se dlouhodobě oteplí nebo ochladí, případně když začne pršet více nebo méně, nebude nám hrozit nebezpečí jen od přírody, nýbrž i od živočichů stejného druhu: od lidí. Změna podnebí má totiž vliv i na to, zda spolu lidé dokážou žít v míru.
Tým vědců ze španělské Polytechnické univerzity ve Valencii a z italských vysokých škol Univerzita Roma Tre a Univerzita v Urbině zkoumal území v Africe. Právě na tomto světadílu dochází statisticky k největšímu počtu válek. Vědci zjistili, že riziko ozbrojeného konfliktu se zvýšilo až pětinásobně tam, kde vzrostly teploty i množství srážek.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.