Zrozeni z vln: Bílí koně z Camargue

Zrozeni z vln: Bílí koně z Camargue
Sdílej
 
Kůň z moře. Tak se v jihofrancouzském Camargue romanticky říká místnímu plemeni koní, které se dokonale přizpůsobilo životu na mořském pobřeží.

Kde byste v Evropě našli skutečně parádní mokřad? Za nás jednoznačně vítězí delta řeky Rhôny na jižním pobřeží Francie. Mezi dvěma říčními rameny se nachází asi 1000 km², velká rezervace Camargue. Jde o chráněnou oblast, kde ve slaných mokřadech na pobřeží Středozemního moře žije mnoho druhů divokých zvířat. A také polodivocí bílí koně a černí býci.

Záhadný původ koní z Camargue

Camargští koně zřejmě vznikli křížením místních koní s berberskými a arabskými koňmi, kteří přicházeli na iberský poloostrov 7. a 8. století. Vyloučený však není ani vliv asijských plemen v době stěhování národů. Dnešní camargský kůň je mimořádně odolný: V létě čelí vedrům, v zimě studené slané vodě a prudkým prosoleným větrům zvaným mistral, které se prohánějí mezi písečnými dunami.

Kůň bez podkov

Je logické, že v takovém prostředí není šance najít pastviny plné měkké trávy. Koně si tu však vystačí s rákosem, tvrdými travinami a dalšími slanomilnými rostlinami. Mokřadnímu prostředí jsou přizpůsobena i jejich široká kopyta, díky kterým se kůň méně boří v měkkém terénu. Mají také výjimečně tvrdou rohovinu, díky které se ani sedlaní camargští koně nemusejí podkovávat.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud