Delfíní lékárny: Když tě svědí, podrbej se o korál

Delfíní lékárny: Když tě svědí, podrbej se o korál
Sdílej
 
Nemocný člověk zajde k lékaři, s nemocným psem navštíví veterináře. Kam se ale má obrátit delfín, který se necítí úplně fit?

Před 13 lety si zooložka Angela Ziltenerová z univerzity v Curychu všimla zvláštního chování delfínů v Rudém moři. Otírali se těly o korály, dokonce se u nich řadili do fronty, aby se na každého dostalo. Delfínům se sice věnuje celá řada výzkumů, ale převážná většina jich probíhá na hladině. Angela je však potápěčka, díky tomu pozorovala delfíny z mnohem větší blízkosti. A usoudila, že toto chování musí mít nějaký smysl.

Jak získat důvěru delfínů

Na začátku svého výzkumu musela být trpělivá, mnohé druhy delfínů se potápěčů bojí a drží se od nich dál, protože je plaší bubliny vycházející z dýchacího přístroje. Vědkyně si ale postupně získala důvěru jedné skupiny delfínů Ehrenbergových (Tursiops aduncus – patří mezi tzv. delfíny skákavé r. Tursiops), kteří nakonec dovolili jí i jejím spolupracovníkům pravidelná pozorování zblízka.

Video se připravuje ...

Delfíni si hrají s bublinami • Zdroj: /YouTube/

Úzký výběr korálů a hub

Vědci zjistili, že z celého proslulého korálového bohatství Rudého moře zajímají delfíny pouhé dva druhy korálů a jedna houba. Boky, hřbety či břichem se otírali o větve rohovitky svazčité (Rumphella aggregata) nebo o členitý povrch laločnic (tzv. kožnatých korálů) rodu Sarcophyton, zatímco z hub vyhledávali druhy rodu Ircinia. O houby se nejen otírali, ale také strkali hlavu do jejich tělní dutiny a otáčeli se v ní.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud