Krtkův mozek: V zimě menší, v létě větší

Krtkův mozek: V zimě menší, v létě větší
Sdílej
 
Vědci objevili dalšího savce, kterému se dočasně scvrkává lebka a mozek. Krtkův mozel je v zimě menší, v létě větší.

Představte si, že jste malý savec s extrémně rychlým metabolismem. Abyste uspokojili nároky svého věčně hladového tělíčka, musíte prakticky neustále jíst. Na jaře, v létě a ještě během části podzimu to zvládáte. Pak ale přijde zima. Potravy je méně a vy ji potřebujete víc na to, abyste se v nízkých teplotách dokázali zahřát. Co s tím?

Extrémní šetření energií

Většina malých savců s rychlým metabolismem se rozhodne pro „cestu nejmenšího odporu“ a celé to protivné období jednoduše prospí zimním spánkem. Existuje ale i pár takových, kteří si zvolili bdělost a extrémní úsporu energie.

Vyhlášení touto schopností jsou rejsci obecní (Sorex araneus), kterým se před zimou nezmenší jen tělo a vnitřní orgány, ale i lebka a mozek. A to až o 20 %! Na jaře se pak mozek zase zvětší, ale oproti své původní velikosti zůstane menší asi o 9 %. Protože však rejsek žije jen asi rok a půl, je to pro něj pořád výhodné. Mozek je v těle jedním z největších „žroutů“ energie, takže jeho zmenšení přináší podstatné úspory. A ty pak rejskovi pomáhají přežít zimu.

Video se připravuje ...

Krtek na zahradě dokáže nadělat daleko více škody než užitku... • Zdroj: /Youtube/

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud