Hadi nejsou hluší: Jak slyšet bez uší

Hadi nejsou hluší: Jak slyšet bez uší
Sdílej
 
Hadi nemají vnější uši, o jejich sluchových schopnostech se proto dlouho moc nevědělo. Jak slyší bez uší?

Ještě donedávna se o hadech soudilo, že neslyší zvuky jako takové, ale tělem vnímají vibrace půdy způsobené zvukovými vlnami. Nedávno se australští vědci rozhodli zjistit, jak to se sluchem hadů je doopravdy. I když nemají žádné vnější ucho, jejich anatomie (přítomnost jedné sluchové kůstky) napovídá, že by zvuky šířené vzduchem vnímat mohli.

Chování hadů napoví

Had samozřejmě neřekne, jestli něco slyší, nebo ne, prozradí to ale jeho chování. Vědci proto připravili pro 19 dospělých hadů sérii pokusů. Vždy jeden kontrolní, při kterém měli hadi možnost vnímat chvění půdy způsobené zvukovými vlnami, a pak další, kdy se zvuky šířily pouze vzduchem. Zvuky o různých frekvencích včetně lidského hlasu jim pouštěli do pokusné místnosti z reproduktorů.

Jak slyší hadi? •  © 2023 Zdenek et al.

Nejsou hluší

Vědci sami se skrývali v oddělené místnosti, odkud sledovali jejich chování: pohyb ke zdroji zvuků nebo naopak od něj, zkoumání okolního prostředí jazykem, zvedání hlavy, syčení nebo třeba znehybnění ve snaze splynout s prostředím. Ukázalo se, že hadi reagují na vibrace půdy způsobené zvukem úplně stejně jako na zvuky, které se šířily pouze vzduchem a které nemohli vnímat tělem. Jinými slovy: Oopravdu je slyšeli.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud