Očima hada: Tajemství hadích smyslů

Očima hada: Tajemství hadích smyslů
Sdílej
 
Hadi prý mají kouzelnou moc – na koho upřou oči, ten strne jako očarovaný. Pravda to není, i tak ale stojí hadí oči za prozkoumání.  

 

Vývoj očí je řízen konkrétními geny. Jejich znalost umožňuje vědcům odhadnout, co a jak který živočich vidí. U savců, ptáků a ryb už tyto geny prozkoumali, ale jak funguje zrak hadů, studovali poprvé.

Každé oko jiné

Na světě žije přes 3500 druhů hadů. Obsadili pouště i deštné pralesy, žijí na povrchu i pod zemí, šplhají do korun stromů, plavou v řekách i v oceánu. Rozmanitému prostředí a odlišné kořisti se přizpůsobily i jejich oči. Mezinárodní skupina zoologů zkoumala, jaké geny utvářejí zrak 69 druhů hadů z celého světa. Ukázalo se, že v průběhu vývoje různých druhů prodělaly celou řadou mutací. Výsledkem je, že každý had vidí své okolí jinak.     

Jedním ze zkoumaných denních druhů byl „létající“šírohlavec ještěrčí (Malpolon monspessulanus)

Dvoubarevný svět

Genové mutace pozměnily především světločivné buňky. Jako u ostatních obratlovců jsou dvou typů – tyčinky a čípky. Tyčinky rozlišují světlo a tmu. Umožňují jen nebarevné vidění, zato vidí i za šera. Barevné vidění zajišťují čípky. Na základě dosavadních poznatků vědci předpokládají, že hadi vidí jen dvě základní barvy – stejně jako barvoslepí lidé.

"Brýle" s UV filtrem

Denní hadi loví za světla. V sítnici proto mají větší množství čípků, které umožňuje ostré vidění za dne. Výzkum ukázal, že jejich oči před slunečními paprsky chrání čočka, která nepropouští škodlivé ultrafialové záření. Navíc had vidí jasněji, protože čočka odfiltruje modrou složku světla. Had proto vidí podobně jako člověk, který si nasadil žluté brýle.

Denní druhy hadů zastupoval ve výzkumu také jihoevropský šírohlavec ještěrčí (Malpolon monspessulanus)

Noční lovci

Hadi, kteří potřebují dobře vidět za šera nebo tmy, vidí podobně jako kočka v šedých odstínech. Jejich oči jsou stavěné tak, aby zachycovali co nejvíce světelného záření. Tomu odpovídají jejich čočky, kterými ultrafialové záření lehce prochází. Vědci ale zjistili, že filtr v čočce postrádají i někteří denní hadi – domnívají se, že jde o druhy, které nejsou závislé na ostrém vidění nebo žijí v zastíněném prostředí. 

Význam zorničky

Denního a nočního hada na první pohled odlišíte podle zorničky:  Denní hadi mívají velkou kruhovou zorničku, která propouští hodně světla. U nočních hadů bývá štěrbinovitá. Důvodem je ochrana před přílišným množstvím světla – štěrbinovitá zornička se totiž dokáže zúžit více než kruhová.

Zvláštní kapitolou jsou někteří denní stromoví hadi s vodorovnou zorničkou. Díky ní vidí dokonale prostorově, což je při lovu ve větvích nutné – když svou kořist neuloví na první pokus, přijdou o ni.


Jak hadi slyší, cítí, vnímají

Hadi jsou kromě zraku samozřejmě vybaveni i dalšími smysly obvyklými u obratlovců. Ale mají i něco navíc.

Sluch

Vnější ucho s boltcem na hadí hlavně nenajdete a uvnitř se zachovala jediná sluchová kůstka (třmínek). Ten je spojený s dolní čelistí, a pokud má had hlavu v kontaktu se zemí, přenáší do vnitřního ucha vibrace z půdy.

Čich

Had stejně jako ostatní obratlovci vnímá pachy pomocí nosní sliznice. Navíc má na patře dvě jamky, tzv. Jacobsonův orgán, který je schopen rozlišit molekuly různých pachů. Had je k jamkám dopravuje svým rozeklaným jazykem. Proto ho tak často vysunuje zvláštním zářezem v tlamě.

Infra kamera

Hroznýše, krajty a chřestýšovité hady příroda vybavila zvláštním smyslem – vlastní infračervenou kamerou s rozlišením až na desetiny stupně. Na horní čelisti mají tzv. tepločivné jamky, chřestýši dvě, krajty a hroznýši jsou vybaveni celou řádkou těchto termoreceptorů. Protože jsou po stranách hlavy, had vidí tepelný obraz své kořisti prostorově a i bez pomoci očí ji bezpečně uloví.

 

Smrtící smyčky: 5 největších škrtičů světa

Smrtící smyčky: 5 největších škrtičů světa

Hnusný objev: Mega žížala z Amazonie

Hnusný objev: Mega žížala z Amazonie

Krvavé slzy: Divná sebeobrana ropušníků

Krvavé slzy: Divná sebeobrana ropušníků

Hnusný hmyz: Slepý lovec netopýrů si oběti nevybírá

Hnusný hmyz: Slepý lovec netopýrů si oběti nevybírá

Klíčová slova:
had, plaz, zvíře, smysly
 

Články odjinud