Návrat vlků: Šelmy vítané i obávané

Návrat vlků: Šelmy vítané i obávané
Sdílej
 
Vlci doprovázejí člověka po celá tisíciletí. Žili i u nás v Česku, ale na konci 19. století v naší zemi vyhynuli. Teď se tyto šelmy vrací - vítané, ale i obávané. Odkud a jak k nám přicházejí?

Jen málokterá šelma vzbuzuje v lidech tak protichůdné emoce jako vlk. Jsou lidé, kteří vlky uctívají, další je obdivují, milují a chrání, jiní se jich naopak bojí, nenávidí je a nejraději by je všechny vyhubili. Což se nakonec na mnoha místech včetně naší republiky stalo.

Vlci se vrací

Přes veškeré pronásledování vlci v některých oblastech Evropy přežili, a to i u našich slovenských a polských sousedů. Navíc se ta kdysi obávaná šelma po mnoha staletích dočkala přísné ochrany. Dokonce se zařadila na mezinárodní seznam druhů ohrožených vyhynutím. Díky tomu se stavy vlků postupně zvyšují a vlci se vrací na místa, kde kdysi žili.

Mládí na cestách

Vlci jsou společenská zvířata, žijí v rodinných smečkách, které si střeží své lovecké teritorium. Jeho velikost závisí na nabídce potravy a úkrytů vhodných k výchově mláďat.

Dospívající a dospělí potomci ale se svou původní rodinou zůstávají jen po omezenou dobu, kdy pomáhají s výchovou svých mladších sourozenců. Pak si ale musí začít hledat vlastní lovecké území. Mladí vlci odcházejí od své smečky a putují desítky i stovky kilometrů daleko, než najdou vhodné místo.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud