Austrálie bilancuje posledních několik let na hraně ekologické katastrofy. Čelí nejmasivnějšímu úbytku druhů savců ze všech světových kontinentů (za vyhynulé nebo vyhynulé ve volné přírodě se považuje více než 100 druhů) a kolapsem je bezprostředně ohroženo 19 ekosystémů.
Za hroutícím se životním prostředím stojí masivní kácení lesů, rozšiřování polí a pastvin, rozrůstání měst, znečištění, těžba, globální klimatická krize a v neposlední řadě invazní druhy, tedy nepůvodní druhy, které ohrožují biologickou rozmanitost oblasti.
Kočky a králíci ničí Austrálii
Invazních druhů je na australské pevnině kolem 3,5 tisíc a vědci se domnívají, že jsou hlavním důvodem vyhynutí desítek původních druhů živočichů a rostlin. Zkáza, kterou zapříčinily, začala nenápadně. V průběhu 18. a 19. století se spolu s osadníky dostala na pevninu i prasata, kočky domácí a divocí králíci.
Zvířata byla účelově chována na maso a jako společníci. V průběhu staletí se však stala doslova pohromou. Divocí králíci se z dovezených 24 kusů namnožili na současných 200 milionů a decimují zemědělské regiony.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.