Nebezpečná kočka domácí zabíjí pro zábavu: Útočný robot ji má zastavit

Nebezpečná kočka domácí zabíjí pro zábavu: Útočný robot ji má zastavit
Sdílej
 
Kočka domácí se do Austrálie dostala coby mazlíček. Během staletí ale nebezpečně zdivočela, zabíjí i pro zábavu a v současné době je tento predátor zodpovědný za vyhynutí 25 živočišných druhů a přímé ohrožení desítek dalších. Zastaví její řádění útok robotů Felixer?

Austrálie bilancuje posledních několik let na hraně ekologické katastrofy. Čelí nejmasivnějšímu úbytku druhů savců ze všech světových kontinentů (za vyhynulé nebo vyhynulé ve volné přírodě se považuje více než 100 druhů) a kolapsem je bezprostředně ohroženo 19 ekosystémů.

Za hroutícím se životním prostředím stojí masivní kácení lesů, rozšiřování polí a pastvin, rozrůstání měst, znečištění, těžba, globální klimatická krize a v neposlední řadě invazní druhy, tedy nepůvodní druhy, které ohrožují biologickou rozmanitost oblasti. 

Kočky a králíci ničí Austrálii

Invazních druhů je na australské pevnině kolem 3,5 tisíc a vědci se domnívají, že jsou hlavním důvodem vyhynutí desítek původních druhů živočichů a rostlin. Zkáza, kterou zapříčinily, začala nenápadně. V průběhu 18. a 19. století se spolu s osadníky dostala na pevninu i prasata, kočky domácí a divocí králíci.

Počet každoročně usmrcených zvířat žijících v Austrálii •  Thylation

Zvířata byla účelově chována na maso a jako společníci. V průběhu staletí se však stala doslova pohromou. Divocí králíci se z dovezených 24 kusů namnožili na současných 200 milionů a decimují zemědělské regiony. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Autor

Kateřina Vondrisková

 

Články odjinud