Hollywoodské filmy a sci-fi v nás zanechaly dojem, že jsme všemocní tvorové schopní se Zemí dělat cokoliv, co si zamaneme. Někdy je to přitom úsměvné. Třeba když se parta odvážlivců snaží provrtat k umírajícímu jádru planety, aby tam odpálili atomovou bombu pro jeho znovunastartování.
Dokážeme probudit nebo uspat sopku?
Jenže jindy je člověk na pochybách, jestli by to doopravdy nešlo. Schválně. Kdo z vás někdy přemýšlel, jestli je možné zabetonovat vrcholek sopky a tím zabránit explozi? Anebo naopak jestli nemůžeme navrtat zásobárnu magmatu pod sopkou a upouštět z ní sopečné plyny, abychom zmírnili budoucí sopečnou erupci?
Vždy mi přijde, že když se někdo na vliv člověka na sopky ptá, chce přesně tohle slyšet – že s pomocí technologie dokážeme nebezpečné sopky zkrotit. Jenže pravda je, že nedokážeme soptění zabránit a ani sílu erupce zmírnit. Sopky jsou mnohem mocnější než naše inženýrské schopnosti. Přesto ale dokážeme sopečnou činnost ovlivňovat. Jen jinak, než si představujeme.
Ohřívající se Země
Žijeme ve světě, který se pomalu ohřívá. Můžeme za to my, lidé, kteří svou činností způsobují nárůst skleníkových plynů v atmosféře Země. Tedy těch plynů, které jsou schopné zadržovat teplo vyzařované povrchem Země do okolního vesmíru a tím způsobovat její ohřívání.
Zesilující skleníkový jev pak způsobuje globální změnu klimatu, která se v různých částech světa projevuje všelijak. Třeba tím, že kvůli vyšším teplotám tají ve velkém ledovce. A je to právě tání obrovských ledovcových mas, skrze které dokážeme sopky ovlivňovat.
Na váze záleží
Když totiž kvůli námi roztáčené globální změně klimatu tají na Islandu, v Andách nebo třeba v Antarktidě ledovce, zmenšuje se jejich hmotnost. A čím jsou lehčí, tím méně tlačí na kamenité podloží tvořící zemskou kůru. Tento pokles tlaku má překvapivé důsledky. Zemská kůra, která byla dříve zatížena obrovskou váhou ledu, se začíná pomalu zdvihat, vlivem čehož se mohou horniny, které ji tvoří, tavit.
Děje se ale ještě něco. Na magma pod povrchem najednou netlačí taková váha, takže je pro magma se sopečnými plyny snazší dostat se k povrchu. Ohříváním planety tak člověk způsobuje, že v některých částech světa by za stovky až tisíce let mohla být sopečná činnost častější a silnější. Člověk tak sopečnou činnost ovlivňovat umí, jen to dělá nevědomky.
Sopky ve vesmíru? Podívejte se na ně na vlastní oči v tomto videu • Zdroj: ABC