Připravte se na vesmírné představení. Zítra nás čeká zatmění Slunce

Připravte se na vesmírné představení. Zítra nás čeká zatmění Slunce
Sdílej
 
Už zítra zakryje Měsíc část Slunce. Poslední zatmění bylo v roce 2015. Přestože Měsíc „ukousne“ jen malou část slunečního kotouče, mezi 13% a 18%, mělo by být dobře viditelné. Co se vlastně ve vesmíru během zatmění děje?

 

Částečné zatmění Slunce začne v Česku ve čtvrtek 10. června přibližně v 11:42, jeho maximální fáze bude ve 12:37 a konec úkazu nastane ve 13:35. Počítejte ale s tím, že pokud se nacházíte na západě České republiky, bude zatmění o něco dříve, pokud na východě, pak o něco později. Na konci článku najdete návod, jak najít údaje pro své místo pozorování.

Průvodce Sluneční soustavou: Ohnivá koule Slunce

Průvodce Sluneční soustavou: Ohnivá koule Slunce

Zatmění Slunce

Oblíbená vesmírná podívaná nastává v situaci, kdy se Slunce, Měsíc a Země dostanou do jedné přímky. K tomu teoreticky dochází jednou měsíčně. Luna v té době zmizí z oblohy, protože je ve fázi novu. Zatmění Slunce ale nepozorujeme. Proč? Může za to sklon oběžné dráhy Měsíce, který je sice jen asi pět stupňů, ale to stačí k tomu, aby Měsíc při většině novů nebyl ve správné pozici pro zakrytí Slunce.

Zatmění Slunce 25. října 2022 při pohledu z Česka •  Stellarium, Creative Commons

Vesmírná zatmění

Jako pozemšťané máme štěstí. Třeba takový Merkur a Venuše nemají žádné měsíce. K „zatmění“ dochází také na Marsu. Úkaz tam však trvá jen krátce. Oba marsovské měsíce Phobos a Deimos sice obíhají blízko planety, ale jsou velmi malé a nepravidelné. Celý sluneční kotouč proto zakrýt nedokážou.

My sice máme jen jeden měsíc, který je 400 krát menší než Slunce, ale je také zhruba 400 krát blíže. Díky tomu má na obloze stejnou velikost jako Slunce a může ho tak při zatmění dokonalé zakrýt.

Zatmění Slunce na Marsu alias tranzit měsíce Phobos před Sluncem •  NASA

Úplné zatmění

Při zatmění Slunce můžeme ve velmi úzkém pásu (tzv. pás totality) pozorovat úplné zatmění. Pokud se nacházíte v pásu totality, můžete vidět sluneční korónu. Jedná se o vnější atmosféru Slunce, která je hodně rozsáhlá a také velmi horká.

Korona má miliony stupňů Celsia, zatímco podstatně bližší fotosféra, kterou můžeme považovat na „povrchu“ Slunce, jen 6 tisíc stupňů Celsia. Zatím s jistotou nevíme, proč tomu tak je.

Základna Měsíční údolí: První krok kolonizace vesmíru?

Základna Měsíční údolí: První krok kolonizace vesmíru?

Jak daleko bude Měsíc?

Měsíc se okolo Země pohybuje po dráze, která není kruhová. Proto se jeho vzdálenost od nás se pohybuje od zhruba 362 tisíc po 405 tisíc kilometrů. Pokud k zatmění Slunce dojde v době, kdy je Měsíc nejdál od Země, je na pozemské obloze o něco menší. To je i případ zatmění 10. června. Luna se bude od naší planety nacházet 404 tisíc kilometrů.

Schéma zatmění Slunce •  Wikipedia/Fastfission

Užitečná aplikace

NASA nabízí na zítřejší pozorování aplikaci. Na této stránce stačí najít na mapě své místo. V tabulce pak najdete údaje o zatmění i pozici Slunce. Jen pozor na světový čas, u nás je potřeba přičíst dvě hodiny. Zajímavý je také údaj Magnitude. Udává, jakou část slunečního kotoučku Měsíc zakryje. Například Magnitude: 0.156 znamená, že to bude 15,6 %.

Prstencové zatmění •  Wikipedia/ Smrgeog

Pozorování zatmění Slunce

Nejideálnější je navštívit hvězdárnu. Letos hromadné pozorování zatmění Slunce komplikují protiepidemická opatření, takže je vhodné se před cestou podívat na web nebo sociální sítě té nejbližší. Otevřeno ale mít budou.

Pokud budete pozorovat zatmění sami, pak je potřeba si pečlivě chránit zrak. Obyčejné sluneční brýle nepomohou. Ideální volbou jsou speciální brýle pro pozorování Slunce. Další možností je svářečské sklo a to nejméně stupně 13.

Budoucnost zatmění

Další zatmění Slunce bude 25. října 2022. Sluneční kotouč bude zakrytý ze 40 %. Také v tomto případě půjde o poněkud neobvyklé zatmění. Pás totality totiž mine Zemi. Nikde na naší planetě nebude možné proto pozorovat úplné zatmění, jen částečné.

V příštím roce nastane také úplné zatmění Měsíce. V Česku ale uvidíme 16. května 2022 jen jeho částečnou fázi. Na úplné zatmění Měsíce si musíme počkat do 7. září 2025.

10 zajímavostí o Měsíci: Od jaderných choutek po dva úplňky

10 zajímavostí o Měsíci: Od jaderných choutek po dva úplňky

Jak uniknout zkáze? Přestěhujme Sluneční soustavu!

Jak uniknout zkáze? Přestěhujme Sluneční soustavu!

Máme štěstí! Předpověď kosmického počasí: Slunce je klidnější než ostatní podobné hvězdy

Máme štěstí! Předpověď kosmického počasí: Slunce je klidnější než ostatní podobné hvězdy

 

Články odjinud