Družice Gaia: Vesmírný kartograf cestuje časem

Družice Gaia: Vesmírný kartograf cestuje časem
Sdílej
 
Družice Gaia je vesmírný fotograf. Postupně vytváří 3D mapu Galaxie, která umožňuje i cestování časem.

Slyšeli jste někdy o sci-fi knize a filmu Stopařův průvodce po Galaxii od Douglase Adamse? Určitě ano. Jde o komediální cestu vesmírem, ve které hraje velkou roli turistický průvodce pro vesmírné cestovatele. Evropská družice Gaia sepisuje něco podobného už od prosince 2013. Pro stopaře asi určený nebude, ale vědci v něm budou číst další desítky let. Gaia totiž každý den ze vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země chrlí až 10 GB dat o miliardách vesmírných objektů.

Gaia: Dva dalekohledy v jednom

Gaia je astronomický dalekohled. Vlastně jsou to dva dalekohledy o velikosti 50 x 150 cm, které jsou od sebe vzdálené 106 stupňů – tedy více než je pravý úhel. Světlo vzdálených objektů z obou dalekohledů dopadá na kameru s rozlišením miliardy pixelů. Hlavní mise družice měla trvat pět let, během kterých měla Gaia každý z cílových objektů pozorovat asi 70krát. Gaia je ale v dobré kondici, a tak byla její mise prodloužena. Skončit by měla za tři roky, kdy družici dojde palivo. Do té doby bude dál pracovat.

Video se připravuje ...

Hvězdy zachycené družicí Gaia • Zdroj: ESA

Uvolnění dat

Na přelomu 80. a 90. let pracovala ve vesmíru evropská družice Hipparcos, která velmi přesně měřila pozice mnoha hvězd. Gaia toho umí více a je mnohem přesnější. Na základě pozorování vědci sestaví trojrozměrnou mapu Galaxie. Umožní jim to provádět simulace, které odhalí, jak vypadala naše Galaxie v minulosti a jak bude vypadat v budoucnu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud