Černá díra je malý objekt o obrovské hmotnosti. Její gravitace je tak velká, že z ní nedokáže uniknout ani světlo, které se pohybuje nejvyšší možnou rychlostí. Jak je tedy možné, že ji vidíme?
A v tom je ten vtip – my ji nevidíme! Pozorujeme její vliv na okolí, a to zejména když černá díra požírá okolní hmotu. Okolo neviditelné černé díry se vytvoří disk žhavého materiálu, který padá dovnitř. Dalším pozorovatelným jevem jsou silné výtrysky hmoty – říká se jim jety (čti džety) – z pólů černé díry.
Foto lovci černých děr
Před pár lety se vědcům podařilo pořídit první snímky okolí černých děr. Jednou z nich byla ta v centru naší Galaxie, ale ještě před ní dříve byl pořízen snímek černé díry v galaxii M87, která se nachází 55 milionů světelných let od nás. Ani okolí černé díry se nefotí moc dobře. To, na co se díváte, je složeno z dat z radioteleskopů rozprostřených po celém světě.
Fotografický lov na černé díry se vědcům zalíbil, a tak tuto techniku stále posouvají dál. Nyní uveřejnili další záběr černé díry v galaxii M87. Poprvé zachycuje, jak se spodní část výtrysku spojuje s hmotou vířící kolem černé díry. Při předchozích pozorováních se podařilo zobrazit oblast v blízkosti černé díry a výtrysk odděleně. Nový snímek zobrazuje oblast kolem černé díry a výtrysk současně.
Stín černé díry
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.