Až přijde soudný den: Jak přežijeme apokalypsu?

Až přijde soudný den: Jak přežijeme apokalypsu?
Sdílej
 
Přemýšlet o pohromách je v módě. Sci-fi knížky pohltilo téma života lidí po konci civilizace a v počítačových hrách je boj o přežití čím dál oblíbenější žánr. Kdo by doopravdy obstál?

 

 

 

 

 

Co by se stalo doopravdy, kdyby přišla nějaká pohroma? Záleží na tom, kde by vypukla. Některé země jsou perfektně připravené. Jednoznačně nejlépe je na tom Švýcarsko. Švýcaři provrtali Alpy hustou sítí protiatomových krytů, do kterých se v případě potřeby schová celý národ – tedy přes 8 milionů lidí. Celkem byste našli víc než 300 tisíc krytů. Ve strachu z jaderné války dokonce vláda vydala nařízení, že ke každému novému domu musí být přistavěn kryt pro všechny obyvatele.

 

Zaútočí zombíci?

 

Švýcarská starostlivost vás možná zaskočila. Na nepříjemnou budoucnost se ale nepřipravují sami. Spoustu plánů na apokalypsu mají také Američané. Před pár lety zveřejnilo ministerstvo obrany plán, jak postupovat v případě epidemie zombies. Je nutné dodat, že šlo o nadsázku. Dokument sloužil jako učebnice plánování ozbrojeného zásahu pro studenty vojenské akademie a nemrtví tu útočili jen proto, aby byla výuka zábavnější. Nicméně pokud by zombie apokalypsa doopravdy nastala, oficiální příručka k přežití je už vytištěná.

 


 

 

Nechráněná elektřina

 

Americká armádní agentura DARPA nedávno oznámila, že nejcitlivější část naší civilizace je elektrická síť. Pokud by nás někdo odstřihnul od elektřiny, způsobilo by to ohromnou paseku a mohlo snadno odstartovat další sérii katastrof (psali jsme o nich v článku o síle EMP). Agentura zjistila, že spousta počítačů v jaderných elektrárnách s přístupem k řízení reaktoru se dá prolomit tím nejjednodušším továrním heslem „1234“. DARPA proto chce vyvinout systém schopný vyřazenou síť během pár dní znovu obnovit.

 

A co ČR?

 

Pokud by nějaká katastrofa nastala v České republice, kdo by zasáhnul? V první řadě armáda. Ta řešení katastrofických scénářů, jako jsou živelné pohromy nebo havárie elektráren či velkých chemických podniků, pravidelně trénuje. V případě nutnosti jsou připraveni pomoci i hasiči, jejichž výcvik také zahrnuje řešení podobných problémů. V praxi je použili třeba při velkých povodních v letech 1997 a 2002, při nichž přišlo o domov více než 200 tisíc lidí.

 

Specialisté v pohotovosti

 

V celé České republice je k dispozici řada specialistů připravených zasáhnout v případě chemického, biologického nebo jaderného útoku. Pokud by například někdo objevil podezřelý balíček, u něhož by hrozilo, že obsahuje smrtelnou infekci nebo radioaktivní látku, během pár hodin u něj bude tým odborníků v moderní biologické laboratoři na čtyřech kolech. I přes připravenost specialistů ale nikdo nedokáže přesně odhadnout, co nás v budoucnu čeká. Pokud chcete být připravení i na ten nejhorší scénář, přečtěte si důkladně naše tipy na přežití po apokalypse. Snad se vám ale nebudou nikdy hodit!

 

 

 

 

 

 

 

Jídlo, co vydrží nejdéle

 

Burákové máslo – 5 let

 

Ovesné vločky – 8 let

 

Konzerva – 10 let

 

Sušené mléko – 20 let

 

Luštěniny – 30 let

 

Rýže – 30 let

 

Med – neomezeně

 

Instantní káva a čaj – neomezeně

 

 

 

Univerzální výbava pro přežití

 

1 Velký nůž nebo sekera

 

2 Zapalovač

 

3 Izotermická přikrývka

 

4 LED čelovka

 

5 Čisticí tablety na vodu

 

6 Nerezová miska na jídlo

7 Kapesní lékárnička


Více o přežití:

 

 

Skrytá síla EMP: Ničitel moderní civilizace

Skrytá síla EMP: Ničitel moderní civilizace

 

Nácvik života na Marsu: Jak přežít na Rudé planetě

Nácvik života na Marsu: Jak přežít na Rudé planetě


 


Klíčová slova:
preziti, apokalypsa, valka, katastrofa
 

Články odjinud