Vypočítej si sucho: Na české počasí se superpočítačem

Vypočítej si sucho: Na české počasí se superpočítačem
Sdílej
 
Několik uplynulých let přineslo do Česka výjimečné sucho. Měnící se klima bude mít obrovské dopady nejen na zemědělství, ale třeba i energetiku, dopravu a další oblasti. Aby byla Česká republika dobře připravena, zakoupil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) superpočítač Aurora.

 

Superpočítač Aurora se bude využívat pro modelování měnícího se klimatu v lokálním českém měřítku a propočítávat scénáře budoucího vývoje. Nepůjde tedy pouze o předpověď počasí na týden dopředu, ale také o složité modelování vývoje klimatu celé střední Evropy.

Superpočítač Aurora: Kvintilion výpočtů za sekundu

Superpočítač Aurora: Kvintilion výpočtů za sekundu

Superpočítač s velkou spotřebou

Nový superpočítač pochází od japonské společnosti NEC. ČHMÚ už jeden superpočítač stejné značky má. Právě na něm běží všem z televizních obrazovek a internetových portálů dobře známá předpověď počasí, tzv. model ALADIN.

Stávající stroj má výkon asi 0,27 PFLOPS, což se dá přirovnat k 27 konzolím PlayStation 5. Oproti tomu nový superpočítač nabízí výkon 1 PFLOPs, stojí 60 milionů korun včetně systému chlazení a jeho energetická spotřeba dosahuje ve špičce 70 kW.

I v oblasti superpočítačů dochází k miniaturizaci – jejich instalace jsou v průběhu let čím dál tím menší •  iStock

Aurora není nejlepší, ale...

„V žebříčku nejlepších pěti set počítačů na světě asi nebudeme a ani nás to netrápí. Tam se totiž řadí stroje podle teoretického špičkového výkonu, který bývá zvýšen hlavně grafickými kartami,“ vysvětluje RNDr. Radmila Brožková, CSc., z ČHMÚ s odkazem na seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa, který najdete na webu top500.org.

„Nám nejde o teoretický výkon, ale o skutečný udržený výkon na naší aplikaci,“ dodává. Podtrhuje tím, že superpočítače jsou navržené tak, aby co nejlépe vyhovovaly požadavkům, tedy hlavní aplikaci, která na něm poběží.

Uvnitř českého superpočítače: Navštívili jsme datové centrum Škoda Auto

Uvnitř českého superpočítače: Navštívili jsme datové centrum Škoda Auto

Čtyři skříně

Superpočírač Aurora není fyzicky nijak zvlášť velké zařízení. Výpočetní komponenty, říká se jim výpočetní uzly, jsou umístěny pouze ve třech skříních. 384 z nich tvoří tzv. vektorové servery a 48 klasické servery. Čtvrtá skříň obsahuje specifické přístupové a řídicí servery a také úložiště s ultra rychlými operacemi čtení a zápisu o kapacitě 2 petabajtů (2 PB). To je asi 1000x víc, než má běžný pevný disk ve vašem notebooku.

Počítač je umístěn v areálu ČHMÚ v Praze-Komořanech. Je vybaven monitorovacím systémem, který upozorňuje operátora na případné hardwarové nebo softwarové chyby. Monitoring je zajištěn 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, a to jak ze strany dodavatele, tak operátory z dohledového centra ČHMÚ.

RNDr. Radmila Brožková, CSc., u nového superpočítače Aurora •  ČHMÚ

Odborníci jsou nutní

Abyste mohli se superpočítačem Aurora pracovat, musíte projít potřebným školením u dodavatele. Případně být specialistou v oddělení numerických předpovědí počasí. Radmila Brožková vysvětluje, že technologické vybavení samo o sobě je v tomto případě k ničemu, pokud ho nedoplňují odborníci s matematicko-fyzikálním vzděláním, kteří modely atmosféry vyvíjejí.

Model ALADIN

Model počasí je vlastně obrovská soustava velmi složitých matematických rovnic a vstupních dat. Hlavním úkolem modelu je spočítat vývoj atmosférického proudění, tedy rychlosti a směru větru, teploty a tlaku.

Folding@home: Váš počítač může zachránit lidstvo!

Folding@home: Váš počítač může zachránit lidstvo!

Virtuální model atmosféry se rozdělí na třírozměrné výpočetní boxy (představte si je třeba jako kvádry v Minecraftu), jejichž velikost je dána rozlišením modelu. Zmíněný model ALADIN počítá s boxy o délce 2,3 km a proměnlivé výšce desítek až stovek metrů.

V rozích boxů jsou takzvané uzlové body, ALADIN jich má více než 80 milionů. V každém z nich je potřeba provést 24 tisíc výpočetních operací za jeden časový krok. Předpověď vzniká jako suma zmíněných složitých rovnic v čase.

Vizuální výstup předpovědi počasí z modelu ALADINA •  ČHMÚ

Letadla i družice

Další důležitou komponentou modelu je popis fyzikálních procesů v atmosféře. To je třeba ohřev od slunce nebo tepelné vyzařování zemského povrchu a atmosféry, mikrofyzika oblačnosti a srážek, vliv pohoří nebo interakce s povrchem, třeba vodními plochami, budovami či vegetací.

Vstupními daty pro výpočet předpovědi je současný stav atmosféry. Data přicházejí z pozemních meteorologických stanic, radio-sondážních měření, z leteckého provozu, radarů i meteorologických satelitů.

Je jasné, že jde o extrémně náročnou výpočetní úlohu. A protože předpovědi jsou potřeba získávat rychle – obvykle do 45 minut, nic jiného než právě superpočítače je nemůže zvládnout.

Superpočítačové centrum na VŠB v Ostravě •  VŠB

Superpočítačové centrum v Ostravě

Zdaleka nejrozsáhlejší superpočítačovou infrastrukturou v Česku dnes vládne VŠB – Technická univerzita Ostrava. Tamní národní superpočítačové centrum IT4Innovations je předním výzkumným a inovačním centrem v oblasti vysoce výkonného počítání, datových analýz a umělé inteligence.

Tamní superpočítač Salomon má výkon 2 PFLOPS. Během letošního roku tam ale bude zprovozněn nový superpočítač EURO_IT4I, který se zařadí mezi šest nejvýkonnějších v Evropě a dnes by byl 21. na světě.

Měl by dosahovat teoretického výpočetního výkonu 15,2 PFLOPS. To znamená, že zvládne 15,2 kvadrilionu operací v plovoucí řádové čárce za sekundu. Bude ho tvořit přes 800 serverů, 560 GPU akcelerátorů (obdoba výkonné grafické karty) a až 24 TB sdílené paměti. Rychlé datové úložiště poskytne kapacitu více než 1 PB (1 petabajt = 1000 terabajtů).

Je umělá inteligence chytrá a jsou neuronové sítě jen v lidském mozku?

Je umělá inteligence chytrá a jsou neuronové sítě jen v lidském mozku?

Podmořské datacentrum: Jak se daří serverům na dně moře

Podmořské datacentrum: Jak se daří serverům na dně moře

Pod dohledem: Co o nás prozrazují údaje o poloze?

Pod dohledem: Co o nás prozrazují údaje o poloze?

 

Články odjinud