eForce: Vlastní formule do posledního šroubku

eForce: Vlastní formule do posledního šroubku
Sdílej
 
Studenti ČVUT navazují na svoji elektrickou formuli její autonomní verze, která jezdí sama. eForce je vlastní formule do posledního šroubku!

Škola hrou je heslo, které razil jeden z největších českých myslitelů Jan Amos Komenský. Platí už stovky let. Jedním z příkladů, jak skvěle funguje, je vývoj elektrického monopostu, na kterém od prvního šroubku po programování řídicích jednotek pracovala padesátka studentů pražského ČVUT. Výsledkem roční práce je nová verze elektrické formule FSE.11, kterou doplnil i samořiditelný monopost DV.01. 

Studentské formule

Projekt studentských formulí má ve světě již více než čtyřicetiletou tradici. Vznikl ve Spojených státech a do Evropy soutěž, ve které je nyní zapojeno na 800 univerzit z celého světa, dorazila v roce 1998. Čeští studenti se přidali v roce 2007, kdy na ČVUT začal projekt stavby vlastní formule.

Video se připravuje ...

Onboard video z testování formule FS.04 • Zdroj: CTU CarTech

Když píšeme „vlastní formule“, myslíme tím vlastní od naprostého základu. Původně šlo o vozy s pohonem zadních kol, od roku  2015 mají monoposty pohon všech kol a o rok později mají samostatný monokok. Celkem vzniklo 11 formulí, na jejichž tvorbě strávili studenti tisíce hodin a posléze absolvovali desítky závodů. A dařilo se jim, v jednom závodě v USA dokonce porazili studenty z veleslavné MIT (Massachusetts Institute of Technology).

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud