Drony pomáhají v Česku: Hledají pohřešované osoby a hlídají požáry

Drony pomáhají v Česku: Hledají pohřešované osoby a hlídají požáry
Sdílej
 
Dřív to bylo sci-fi, dnes drony skutečně v praxi pomáhají záchranářům, lesákům a i v mnoha dalších oborech. A to i u nás v Česku. Hledají pohřešované osoby nebo hlídají požáry.

V ábíčku jsme zvyklí číst o nových možnostech dronů. Málokdy je můžeme pozorovat v praxi. Jako by se o dronech a jejich využití hodně mluvilo, ale ve skutečnosti nebývají nasazovány do akce. Tohle ovšem neplatí pro město Plzeň.

Už 6 let v něm funguje jednotka dronařů DronySIT, která je součástí Správy informačních technologií a zaměstnává ji přímo radnice. Pomáhá všem složkám integrovaného záchranného systému, ale třeba i lesníkům nebo při kontrole dopravní infrastruktury.

Dron nad stadionem

Původně drony sloužily městu hlavně k focení a natáčení propagačních videí o městě. Postupem času ale začali policisté a hasiči jednotku zvát na svá cvičení. První „zkouškou ohněm“ se stal monitoring fotbalového utkání pro policii.

Dronaři dostali za úkol kontrolovat, zda se v davu nedějí výtržnosti. Dron dokázal z výšky prohlédnout velkou plochu a masu lidí a policisté rychleji našli místa fanouškovských konfliktů.

Video se připravuje ...

V boji s požárem pomáhají drony s termovizí • Zdroj: HZS ČR

Stream pro policii

Drony policistům od té doby asistují pravidelně. DronySIT ve spolupráci s policií dokonce vyvinuli speciální software, který umožňuje obraz přenášený z dronu streamovat přímo do zařízení policistů, a to i pro jednotky v terénu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud