Lasery útočí! Na lodích a buginách

Lasery útočí! Na lodích a buginách
Sdílej
 
Americká armáda využívá laserové zbraně v praxi. Paprskem sestřelují drony, rakety i projektily.

Laser, tedy úzký svazek elektromagnetického záření, je skvělá věc. Umí toho totiž hodně. Některé lasery jsou využívány pro čtení CD, DVD a dalších optických datových nosičů. Jiné přijdou vhod při operaci očí. A kočky? Ty bod od laserového ukazovátka přímo zbožňují! Lasery v laboratoři zas dokáží simulovat podmínky podobné jako na povrchu Slunce a tím pomáhat výzkumu jaderné fúze. Dokáží ale také sestřelovat drony nebo projektily.

Lasery na bojišti

O využití koncentrovaných světelných paprsků ve zbraních snili autoři sci-fi filmů a knih ještě předtím, než v 60. letech vědci konečně zkonstruovali první laser. Teprve dnes se ale laserové zbraně zavádějí do skutečného použití. Americká armáda během letošního roku osadila první čtyři bojová vozidla Stryker laserem o výkonu 50 kW. To je podobný výkon, jako má 25 rychlovarných konvic. Zatímco konvice ohřívají vodu, laserový paprsek umí rozžhavit cíl na takovou teplotu, že ho efektivně zničí.

Klíčem je miniaturizace

Proč praktické nasazení laserů v armádách trvalo tak dlouho? Problém byl v jejich miniaturizaci. Navrhnout laser dost výkonný na to, aby uměl sestřelit třeba menší dron nebo projektil na vzdálenost jednoho či dvou kilometrů je samo o sobě těžké.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud