Chytří pomocníci: Umělá inteligence pro každého

Chytří pomocníci: Umělá inteligence pro každého
Sdílej
 
Svou vlastní písničku, kresbu nebo povídku teď může vytvořit úplně kdokoliv. Stačí k tomu pár minut u počítače či telefonu. Umělá inteligence chytře pomůže každému.

Umělá inteligence (UI) urazila od chvíle, kdy jsme v ABC 10/2022 psali o generátoru obrázků DALL·E, neuvěřitelnou cestu. Nové způsoby využití neuronových sítí a počítačů s obrovským výpočetním výkonem se objevují téměř každý den.

Důležité je i to, že zatímco ještě loni byla většina těchto nástrojů dostupná jen výzkumným institucím nebo firmám s milionovými příjmy, nyní se postupně otevírají běžným uživatelům. Spoustu z nich si tak můžete vyzkoušet sami. Generování věrohodných uměleckých děl i nadále vyžaduje velké výpočetní kapacity, proto jsou některé aplikace zpoplatněné, případně nabízejí různé zkušební verze zdarma.

Autor tohoto textu jako kosmonaut, anime postava, rocková hvězda, faraon, kyborg, viking, šaman a éterická bytost. Všechny avatary byly vytvořeny pomocí mobilní aplikace Lensa •  Lensa

Nevýhody umělé inteligence

Dynamický rozvoj UI pomocníků postavených na bázi strojového učení s sebou ale přináší i špatné věci. Stěžují si zejména grafici a kreslíři, protože právě jejich původní díla slouží jako „krmivo“ pro algoritmy jako Midjourney či Stable Diffusion.

Ty totiž ze své podstaty nevymýšlejí nic nového, ale produkují pouze koláže a napodobeniny z již vytvořených děl. Jenže původní autoři nedostávají žádné ohodnocení. Není proto divu, že volají po zásadních změnách autorského zákona. Avšak pokrok v oblasti umělé inteligence je aktuálně tak rychlý, že nikdo vlastně úplně neví, jak by mělo vhodné ohodnocení umělců vypadat.

Mourrison s umělou inteligencí •  Lukáš Fibrich

UI přidělává vrásky učitelům

Velký rozruch vzbudily také apky pro práci s textem. Je jich celá řada, například firma Jasper AI nabízí mnoho placených nástrojů, které umí samy vymýšlet tweety, psát shrnutí složitých textů v bodech, připravit byznys plán nebo text reklamy.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud