Umělá inteligence (UI) urazila od chvíle, kdy jsme v ABC 10/2022 psali o generátoru obrázků DALL·E, neuvěřitelnou cestu. Nové způsoby využití neuronových sítí a počítačů s obrovským výpočetním výkonem se objevují téměř každý den.
Důležité je i to, že zatímco ještě loni byla většina těchto nástrojů dostupná jen výzkumným institucím nebo firmám s milionovými příjmy, nyní se postupně otevírají běžným uživatelům. Spoustu z nich si tak můžete vyzkoušet sami. Generování věrohodných uměleckých děl i nadále vyžaduje velké výpočetní kapacity, proto jsou některé aplikace zpoplatněné, případně nabízejí různé zkušební verze zdarma.
Nevýhody umělé inteligence
Dynamický rozvoj UI pomocníků postavených na bázi strojového učení s sebou ale přináší i špatné věci. Stěžují si zejména grafici a kreslíři, protože právě jejich původní díla slouží jako „krmivo“ pro algoritmy jako Midjourney či Stable Diffusion.
Ty totiž ze své podstaty nevymýšlejí nic nového, ale produkují pouze koláže a napodobeniny z již vytvořených děl. Jenže původní autoři nedostávají žádné ohodnocení. Není proto divu, že volají po zásadních změnách autorského zákona. Avšak pokrok v oblasti umělé inteligence je aktuálně tak rychlý, že nikdo vlastně úplně neví, jak by mělo vhodné ohodnocení umělců vypadat.
UI přidělává vrásky učitelům
Velký rozruch vzbudily také apky pro práci s textem. Je jich celá řada, například firma Jasper AI nabízí mnoho placených nástrojů, které umí samy vymýšlet tweety, psát shrnutí složitých textů v bodech, připravit byznys plán nebo text reklamy.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.