Polimeropolis: Městské ostrovy čistí oceán

Polimeropolis: Městské ostrovy čistí oceán
Sdílej
 
Vodní svět budoucnosti je stvořený z plastového odpadu. Městské ostrovy Polimeropolis čistí oceán. Podle plánů architektů můžou vznikat i propojené metropole.

Počet obyvatel planety Země nedávno překročil 8 miliard. S dalším růstem populace se bude zvyšovat i zátěž životního prostředí. Vědci proto modelují, jak se bude vyvíjet situace oceánů a moří, které jsou již dnes pod velkým civilizačním tlakem.

Nemálo zemí má zkušenosti s plážemi plnými naplavených odpadků nebo otrávenou vodou. Plasty patří mezi ten nejproblémovější typ znečištění. Každý rok se vyrobí 380 milionů tun nových plastových věcí. To je pro představu jen o trochu méně, než kolik váží dohromady všichni lidé na světě. Většina plastů není recyklována a končí na skládkách nebo právě v oceánech.

Plovoucí města Polimeropolis

Dvojice architektů Juan Manuel Prieto a Clara Focaccia přišla s originálním nápadem, jak problém plastů v oceánu řešit. Navrhují plast zachytit, zrecyklovat a uprostřed oceánu z něj vybudovat obrovská soběstačná plovoucí města zvaná Polimeropolis.

Vizualizace plovoucího města Polimeropolis vznikly s pomocí umělé inteligence •  Profimedia.cz

Byly by to vlastně takové velké plovoucí ostrovy, které by dál čistily oceán kolem sebe. Jsou kruhového tvaru a uprostřed mají vlastní lagunu. Plovoucí kruhový útvar poskytuje životní prostor lidem. Jsou na něm byty, obchody, továrny, parky a vše další, co mohou místní obyvatelé potřebovat.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud