Duna: Film podle nezfilmovatelné knihy

Duna: Film podle nezfilmovatelné knihy
Sdílej
 
Podle ukázek vypadá filmová Duna nádherně. Epicky. Jen je otázkou, kolik (skvělých) myšlenek se do filmu nevešlo. Vždyť byla považována za za „nezfilmovatelnou“ knihu. Ale to samé se říkalo i o Pánu prstenů. A s ním se to povedlo.

Duna je slavná sci-fi kniha amerického spisovatele Franka Herberta z roku 1965. Film, který měl premiéru, není první, který byl podle ní natočen. Je to už několikátý pokus a upřímně řečeno, zatím si na příběhu z pouští planety Arrakis všichni filmaři spíš vylámali zuby. Duna je proto považována za „nezfilmovatelnou“ knihu. Otázkou je, proč vlastně – její svět bývá svou složitostí a propracovaností přirovnávaný k Tolkienovu Pánu prstenů. A Pána prstenů se podařilo zfilmovat velice důstojně. Tak proč to nejde i s Dunou?

Propletená Duna

Pán prstenů má v podstatě jednoduchý příběh o boji dobra se zlem a filmové schéma „putujeme – diskutujeme – bojujeme“ mu funguje výborně. I v Duně je (alespoň zpočátku) dobro a zlo jasně vymezeno. Rod čestných a hodných Atreidů přichází spravovat planetu Arrakis zvanou kvůli pouštním podmínkám Duna. Hospodaření na hroudě písku ale rozhodně není nuda.

O planetu se z určitých důvodů zajímá imperátor, který vládne galaxii, ale také Kosmická Gilda, mocné sesterstvo Bene Gesseritu a dokonce i zdánlivě naprosto nevýznamní pouštní lidé Fremeni. Ovládnout Dunu chtějí i krutí a proradní Harkonnenové. Propletenec intrik, přetvářek a lží mezi všemi zúčastněnými tvoří dost náročné, ale také nesmírně napínavé čtení.

Fremeni dokážou jezdit na písečných červech, které ovládají pomocí háků •  Profimedia.cz

Herbert zavrhuje zotročení

Složitý děj není to jediné, co dělá knižní Dunu tak poutavou. Je plná citátů a vnitřních monologů, které ve filmu nevyniknou. Také vám přinese spoustu materiálu k přemýšlení a dost možná vás bude i motivovat, abyste se snažili být lepšími. Herbert v Duně pracuje s ekologickými zákonitostmi. Zavrhuje atomové a biologické zbraně i veškeré počítače, protože mohou zotročit lidskou mysl.

Zabývá se přežitím v extrémních podmínkách, překračováním běžných (fyzických i psychických) lidských možností a prodlužováním života i vyšším smyslem jeho obětování. A konečně, Duna je i příběh o vzestupu vyvoleného hrdiny – Paula Atreida.

Červi a koření

Arrakis je pouštní planeta, na které žijí obrovští píseční červi. Nachází se zde také zmíněné koření – nesmírně cenná látka, která prodlužuje život, rozšiřuje duševní schopnosti a umožňuje navigovat kosmické lodě skrze vesmír. A právě na Arrakisu má proběhnout plánované zničení rodu Atreidů, který má na imperátorův vkus až příliš velký vliv. Špinavou práci odvedou zapřisáhlí nepřátelé Atreidů Harkonnenové s tajnou podporou sardaukarů – fanatických imperátorových vojáků, z nichž každý v boji vydá za deset obyčejných vojáků.

Písečnému červu říkají fre- meni šaj-hulúd – stařešina pouště. Fremenské názvy často vycházejí z arabštiny •  Profimedia.cz

Transformace planety

Věci však dopadají poněkud jinak, než si imperátor přál. Sardaukaři, které zformovalo pekelné prostředí jejich planety, najdou na o nic méně pekelném Arrakisu víc než rovnocenného soupeře – pouštní Fremeny. Atreidové jsou sice poraženi, ale mladý Paul Atreides i jeho matka přežijí a ukryjí se mezi Fremeny. Ti v jejich příchodu vidí splnění dávného proroctví (které pilně šířily sestry z Bene Gesseritu) a šanci uskutečnit svůj velký sen – změnit vyprahlou Dunu v planetu s příjemnějšími životními podmínkami.

Duna (Dune)

Režie: Denis Villeneuve

Hrají: Timothée Chalamet, Rebeca Fergussonová, Josh Brolin, Jason Momoa, Zendaya, Javier Bardem, Stellan Skarsgård

Premiéra: 21. října 2021, 155 minut

Nadace: Legendární sci-fi před Dunou i Star Wars je teď seriál

Nadace: Legendární sci-fi před Dunou i Star Wars je teď seriál

Zakázaní Eternals: Novinka Marvelu nesmí do několika zemí

Zakázaní Eternals: Novinka Marvelu nesmí do několika zemí

Venom: Carnage přichází, ale kde je Spider-Man?

Venom: Carnage přichází, ale kde je Spider-Man?

 

Články odjinud