Ženská mumie s mužskou hlavou: Zmatek v kryptě

Ženská mumie s mužskou hlavou: Zmatek v kryptě
Sdílej
 
Vambereckou krajku zná asi každý. Podoba hraběnky Grambové, která ji do Čech v 17. století přinesla, však dokonale zapadla v dějinách.

Kolem otevřené rakve s mumií v ženských šatech a štítkem Magdalena Grambová už prošly tisíce návštěvníků. Ostatky zdatné podnikatelky, která někdy kolem roku 1642 přivezla do Čech dnes již proslulou paličkovanou krajku, uložili do krypty kostela svatého Prokopa ve Vamberku v červenci 1671.

O nějakých 283 let později došlo k podivné události, jejíž přesné příčiny už asi nikdy nezjistíme. Někdo vyměnil hraběnčinu hlavu za cizí mužskou. A přestože odborník pozná rozdíl mezi ženskou a mužskou lebkou na první pohled, zůstala takto poškozená mumie bez povšimnutí až do roku 2019. Právě tehdy totiž v hlavě archeologa Bohumíra Dragouna uzrála myšlenka vrátit lokálně významné šlechtičně tvář.

Rekonstrukce jednotlivých vrstev obličeje hraběnky Grambové •  GEO, archiv autora

3D model lebky

Dragounovi se podařilo sestavit tým nadšenců složený z historiků, genealogů, antropologů, genetiků, etnografů, biologů, 3D specialistů, geodetů a dalších expertů. Ti všichni domnělé ostatky Magdaleny Grambové, ale i celého kostela a kostelní krypty postupně pečlivě prozkoumali. Zdigitalizovali a vytvořili 3D model lebky, krypty i kostela pro budoucí badatele a v neposlední řadě pomocí výrazně inovované metody antropologa a archeologa Michaila Gerasimova vrátili hraběnce její podobu.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud