Záhadná Antikythéra: Tajemství prvního počítače

Záhadná Antikythéra: Tajemství prvního počítače
Sdílej
 
Důmyslný antický mechanismus Antikythéra uměl měřit astronomický cyklus trvající 223 měsíců. První počítač zůstává záhadou, svá tajemství uchovává dodnes.

Když se řecký potápěč Elias Stadiatis v roce 1900 vydal na sběr mořských hub, neměl nejmenší tušení, že asi 45 metrů pod hladinou najde na dně „mrtvoly koní a lidí,“ které ho vystraší tak, že se okamžitě nechá vytáhnout na hladinu. Šlo o sochy ze zhruba 2000 let starého vraku římské lodi.

První výpravy podmořských archeologů objevily na místě tajemný mechanismus zvaný Antikythéra. Jeho části dnes mohou obdivovat návštěvníci Národního archeologického muzea v Athénách. Vědci se domnívají, že jde o vůbec první „počítač“ v lidských dějinách, přestože podobnost s dnešními elektronickými počítači byste hledali marně.

Záhadný mechanismus z Antikythéry

Blízký ostrov dal název celému nálezu, a tak o něm dnes hovoříme jako o Antikythéře nebo mechanismu z Antikythéry. Přibližně 55 metrů dlouhá loď, na níž byl přepravován, se už v podstatě kompletně rozložila v hlubinách Egejského moře.

Archeologové z ní kromě tajemného počítače vylovili desítky mramorových a bronzových soch nebo třeba letos bustu poloboha Herkula. Výzkumníci se domnívají, že loď patřící římským obchodníkům převážela řecké artefakty určené k prodeji movitým sběratelům umění.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud