Římané pod dunou: Odtajněné snímky špionážních družic a co odhalily

Římané pod dunou: Odtajněné snímky špionážních družic a co odhalily
Sdílej
 
Odtajněné snímky špionážních družic zachycují zbytky stovek starodávných římských pevností v Sýrii a Iráku. Jejich poloha přináší nový pohled na východní okraj římské říše.

Foto pořídily americké špionážní družice Corona a Hexagon za studené války, konkrétně v letech 1960 až 1986. K jejich analýze se ale vědci dostali až nyní.

Na snímcích jsou zbytky téměř 400 možných pevností v pouštích a stepích při území považovaném za hranici Římské a Parthské, později Sasánovské neboli Novoperské říše. Poloha pevností budovaných Římany hlavně v 2. a 3. století našeho letopočtu přináší nový pohled na východní okraj římského impéria

Římské pevnosti z výšky

Dosud historici v těchto oblastech znali 116 pevností. Jejich pozůstatky ve 20. a 30. letech 20. století objevil francouzský archeolog, kněz a pilot Antoine Poidebard, průkopník letecké archeologie. Podle Poidebarda pevnosti tvořily pevnou hranici od severu k jihu, která bránila nájezdům Peršanů a kočovných kmenů. Římské pevnosti měly navazovat na opevněnou Diokleciánovu cestu, tzv. Strata Diocletiana, vybudovanou ve třetím století. 

Snímky ze špionážních satelitů programu Corona zobrazující zbytky pevností v Suře a Resafě (Sýrie) a iráckém Ain Sinu •  Corona

Snímkování ze špionážních družic

Podle nové studie, kterou letos publikoval tým vedený Jessem Casanou z Dartmouth College v časopisu Antiquity, ale poznání z Poidebardova zásadního průzkumu o podobě hranice zkreslily dobové limity. Z dvouplošníku Poidebard nezaznamenal rozmístění dalších pevností a neměl technologii k detailnímu průzkumu krajiny.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Autor

Šárka Nováková

 

Články odjinud