O úzkostech jsme mluvili s psycholožkou a krizovou interventkou Kateřinou Štočkovou Vavrošovou. Rozhovor najdete na YoutTube ábíčka již nyní. Najdete tam také úvodní díl k představení Linky bezpečí. Další obsah k tématu je na abicko.cz a na našich sociálních sítích.
Kde se bere úzkost z informací?
Nárůst úzkostí u dětí a dospívajících je reálný a potvrzují ho i odborná data. Otázkou ale zůstává, o jak velký nárůst se ve skutečnosti jedná. Jak upozorňuje Kateřina, část z něj může souviset i s tím, že se o duševním zdraví dnes více mluví, mladí lidé své potíže častěji pojmenovávají a máme přesnější diagnostické nástroje než dřív.
Velkou roli hraje i svět, ve kterém dnes vyrůstáme. Mladí lidé mají neustálý přístup k informacím o všech hrozbách, které by se mohly stát, díky médiím a sociálním sítím z celého světa. I když se odehrávají daleko, ukládají se v hlavě jako pocit, že nebezpečí je blíž, než ve skutečnosti je. A s takovou úzkostí se pracuje hůř, protože nemá jasné „tady a teď“.